Miasto sztuki nowoczesnej

Rozwój sztuki nowoczesnej w Łodzi rozpoczął się w okresie przedwojennym. Łódzką awangardę kształtowała m.in. twórczość malarza Władysława Strzemińskiego oraz jego żony Katarzyny Kobro, jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek XX wieku. Byli to artyści wyjątkowi, którzy pod wieloma względami zrewolucjonizowali myślenie o rzeźbie, konstrukcji przestrzennej i sztukach wizualnych.

Większość dzieł małżeństwa, a także innych twórców epoki awangardy przechowuje Muzeum Sztuki w Łodzi. To prawdziwa skarbnica wiedzy o sztuce nowoczesnej i współczesnej. Dziś znajduje się tam ok. 10 tys. prac artystów polskich i zagranicznych. Muzeum popularyzuje sztukę, prowadzi działalność edukacyjną, konserwuje zbiory, bierze też udział w promocji współczesnych artystów.

Łódź to miasto poszukujące, miasto nowych trendów. Tutaj w 1980 r. odbyło się wyjątkowe wydarzenie - pierwsza edycja neoawangardowej wystawy pt. „Konstrukcja w procesie". Była ona nie tylko wielkim wydarzeniem artystycznym, ale również - z uwagi na czas, w jakim się odbyła - cennym manifestem wolności i twórczej niezależności. Idee „Konstrukcji...", która definiowana jest jako osobny nurt sztuki, przypomina interdyscyplinarna wystawa Łódź Biennale (teraz Fokus Łódź Biennale) cyklicznie odbywająca się w Łodzi.

Łódź jest miastem nowych mediów. Tu w słynnej Galerii Wymiany (Exchange Gallery) Józefa Robakowskiego powstają wyjątkowe prace wizualne z wykorzystaniem techniki wideo.

W Łodzi rozwija się też jeden z najnowszych trendów - sztuka graffiti. Przez ostatnie lata popularyzował ją festiwal Meeting of Styles, a obecnie - (Outline Colour Festival). To cykliczne wydarzenie zaczęło zmieniać Łódź w prawdziwą galerię „sztuki ulicy"- barwne murale zobaczyć można m.in. na Dworcu Kaliskim, w parku im. Baden - Powella oraz przy Piotrkowskiej 48, 102 i 152.

Łódź jest miastem twórczych poszukiwań!

Poczytaj o twórcach łódzkiej awangardy Władysławie Strzemińskim i Katarzynie Kobro>>>

Katarzyna Kobro

Katarzyna Kobro

Władysław Strzemiński

Władysław Strzemiński

Fokus Łódź Biennale

Fokus Łódź Biennale

Lodz Film Commission