Aktualności

« back

Lotnisko „na pełny gwizdek”
2006-06-21
Port Lotniczy Łódź im. Wł. Reymonta otrzyma wkrótce obiecane 25 milionów zł z budżetu państwa. Rząd zgodził się, by pieniądze bezpośrednio od marszałka województwa trafiły do spółki zarządzającej lotniskiem.

- Rozwiązanie, w którym pieniądze są bezpośrednio przekazywane wykonawcy inwestycji, umożliwia przejęcie dotacji w całości, bez podatku VAT. To pozwoli zaoszczędzić około jednej piątej tej sumy, czyli kilka milionów zł – powiedział prezydent Jerzy Kropiwnicki.

Rządowa dotacja zostanie przeznaczona m.in. na wydłużenie pasa startowego o kolejne 400 m. Dzięki temu w Łodzi będą mogły lądować i startować boeingi 737 z pełnym bakiem paliwa, co z kolei umożliwi realizowanie lotów poza Europę.

Oprócz pasa startowego zmodernizowane zostanie także zaplecze techniczne lotniska. Wyższy standard uzyska łódzki terminal. Powstaną m.in. sale dla pasażerów klasy biznes. Dzięki temu Łódź będzie mogła sfinalizować rozmowy z regularnymi liniami lotniczymi, jakimi są Lufthansa i British Airways.

Prezydent Łodzi poinformował również, że jedna z tanich linii lotniczych rozważa uruchomienie lotów z Łodzi do Barcelony i Rzymu. Prawdopodobnie już niedługo z łódzkiego portu będą też regularnie odlatywać samoloty do Lwowa. Będzie to pierwsze pozarządowe połączenie z Polski na Ukrainę.

- To pierwszy taki przypadek w połączeniach międzynarodowych Ukrainy. Władze Lwowa nie ukrywały, że jest to efekt naszych rozmów, które przeprowadziliśmy na Ukrainie – powiedział prezydent i dodał: – Przedstawiciele miasta pracują „na pełny gwizdek”, nie zaniedbując żadnej z możliwości rozwoju lotniska. (M.Ka)

« back

edukacja

zdrowie

Strategia 2020+ zakladka miasto

Przemysły Kreatywne

Użytkowanie wieczyste 2016