Aktualności

« back

Pomnik harcmistrza „Kamyka”
2005-09-23
W parku Staromiejskim w Łodzi 24 września odsłonięto pomnik profesora Aleksandra Kamińskiego „Kamyka”. Postać harcmistrza wykonaną w brązie odsłoniła m.in. jego córka, prof. Ewa Rzetelska-Feleszko. W uroczystości wzięli udział: zuchy, harcerze, instruktorzy, harcerscy seniorzy, młodzież szkolna, władze miasta z prezydentem Łodzi Jerzym Kropiwnickim na czele, radni i łodzianie.

Po uroczystości odsłonięcia pomnika, harcerze uczestniczyli w grze terenowej pn. „Łódzkie adresy Kamyka”, a instruktorzy oraz goście wzięli udział w „Kamykowych opowieściach” w Małej Sali Obrad Rady Miejskiej przy ul. Piotrkowskiej 104.

Profesor Aleksander Kamiński był pedagogiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego, twórcą pedagogiki społecznej. Harcerstwo zawdzięcza mu nowatorskie rozwiązania metodyczne, m.in. stworzenie sposobu pracy z zuchami. W przedwojennym ZHP pełnił wiele funkcji, cieszył się wielkim autorytetem, starał się zawsze „być dzielnym i pięknie się różnić”. Aleksander Kamiński jest autorem „Kamieni na szaniec”, książki przeznaczonej dla młodzieży, wydanej w podziemnej Polsce.

10 grudnia 2003 roku Rada Miejska w Łodzi podjęła decyzję o budowie pomnika, przeznaczając na jego sfinansowanie 100 tys. złotych. Swoje „kamyki” w upamiętnienie harcmistrza wnieśli także harcerze, instruktorzy Chorągwi Łódzkiej ZHP nosząca jego imię oraz Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka. (Z.K.)

« back

edukacja

zdrowie

Strategia 2020+ zakladka miasto

Przemysły Kreatywne

Użytkowanie wieczyste 2016