Aktualności

« back

Wrota Łodzi otwarte
2005-08-01
Z dziewięciomiesięcznym opóźnieniem zakończył się remont ulicy Rokicińskiej. Dziś zmodernizowana droga została oddana do użytku.

- Zdążyliśmy na czas, ale to była droga przez mękę. Udało nam się wyegzekwować realizację inwestycji i rozliczyć unijną dotację, ale żeby tak się stało musieliśmy interweniować u ambasadora Hiszpanii – powiedział podczas uroczystości otwarcia drogi wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski.

Remont ul. Rokicińskiej został opóźniony, ponieważ jej wykonawca - hiszpańska firma Necso - nie wywiązywała się z umowy i nie prowadziła prac zgodnie z ustalonym harmonogramem. Miasto nie mogło zerwać kontraktu, bo utraciłoby unijne pieniądze z funduszu PHARE. Gdyby do tego doszło strata, wyniosłaby 3,6 mln euro. Pod presją prezydenta Łodzi, który interweniował w tej sprawie w Ambasadzie Hiszpanii, Komisja Europejska zgodziła się, by prace drogowe zakończyły się we wrześniu 2005 roku, a nie tak jak wcześniej zakładano w październiku 2004 r. Przygotowano też aneks do umowy dyscyplinujący Necso. Przewidywał on zerwanie umowy z winy wykonawcy, jeśli hiszpańska firma opóźniłaby prace o 30 dni. Porozumienie udało się zawrzeć dopiero po zmianie zarządu Necso.

Na ratunek hiszpańskim wykonawcom pospieszyły łódzkie firmy: Kral i Unidro. Drugiego terminu oddania drogi do użytku udało się dotrzymać. Dzisiaj ulicą Rokicińską zaczęły jeździć samochody. Jako pierwszy nową drogą przejechał wiceprezydent Łodzi Karol Chądzyński.

Drogowcy poszerzyli ul. Rokicińską w dwóch miejscach: w Łodzi między ul. Augustów a Hetmańską oraz w Andrespolu. Zmodernizowane odcinki drogi mają teraz dwie jezdnie i po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Spełniają wszystkie unijne normy. Wzdłuż ulicy powstały ścieżki rowerowe, chodniki, przejścia dla pieszych i nowe oświetlenie. Ustawiono 113 latarni. Pod nawierzchnią ułożono 2,5 km wodociągu oraz 4 km kanalizacji.

Inwestycja kosztowała 4,8 mln euro. Z programu PHARE była finansowana w 75 procentach (3,6 mln euro), pozostałe 25 procent zapłaciło miasto i województwo (1,2 mln euro).

- Ta trasa wiedzie do Tomaszowa – można tam wpaść na dzień lub dłużej – powiedział wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski, parafrazując słowa piosenki Ewy Demarczyk i dodał - Już niedługo 350 metrów za hipermarketem Selgros będzie rozjazd i podłączenie do autostrady A1.

Po oficjalnym otwarciu ulicy Rokicińskiej firma Necso, dziękując samorządowcom za cierpliwość oraz przedstawicielom wykonawców robót za pomoc, zaprosiła ich na poczęstunek. (M.Ka.)

« back

edukacja

zdrowie

Strategia 2020+ zakladka miasto

Przemysły Kreatywne

Użytkowanie wieczyste 2016