Aktualności

« back

Samochód do... czyszczenia kanałów
2017-07-12
Udostępnij na facebook

ZWiK rozszerza zakres czyszczenia miejskich kanałów i ulicznych wpustów. Wszystko dzięki nowej maszynie, która umożliwia sterowanie robotami za pośrednictwem bezprzewodowego pilota.

W Łodzi znajduje się około 2 tys. km kanałów, mamy też 20 tys. wpustów ulicznych. Przy użyciu obecnych maszyn ZWiK miesięcznie opróżnia około 1200 osadników wpustów ulicznych oraz czyści około 20 kilometrów kanałów. Zakład Wodociągów i Kanalizacji związku z tym zakupił nowoczesny, wart 1,6 miliona złotych, specjalistyczny samochód do czyszczenia kanałów oraz ulicznych wpustów.

- Pracami wszystkich urządzeń znajdujących się w pojeździe steruje się przy użyciu bezprzewodowego pilota. Za pośrednictwem fal radiowych operator kieruje obrotowymi wysięgnikami, zwiększa lub zmniejsza moc pomp ciśnieniowych, zwija i rozwija węże. Dzięki temu prace będą prowadzone szybciej, taniej i sprawniej – mówi rzecznik ZWiK Miłosz Wika.

Istotnym elementem nowej maszyny jest system odzyskiwania wody używanej do robót. Woda, która zostanie wykorzystana do czyszczenia kanałów, trafia do zbiornika nowego pojazdu, tam jest oczyszczana z osadów i ponownie kierowana do użytku.  Dzięki temu urządzenie jest bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska.

– Sprzęt doskonale radzi sobie z przebijaniem zatorów, rozbijaniem osadów.  W uzbrojeniu maszyny znajdziemy dysze służące m.in. do usuwania luźnego osadu lub wycinarkę korzeni, które umożliwią nam usuwanie przeszkód do swobodnego przepływu ścieków czy deszczówki w rurach kanalizacyjnych – podkreśla kierownik Wydziału Sieci Kanalizacyjnych Paweł Nikodem.

Zakup pojazdu został w znaczący sposób dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

« back

edukacja

zdrowie

Strategia 2020+ zakladka miasto

Przemysły Kreatywne

Użytkowanie wieczyste 2016