Aktualności

« back

Stróżówka przy łódzkiej cerkwi odzyska dawny blask
2017-07-13
Udostępnij na facebook

Dawna stróżówka przy ulicy Kilińskiego 56 zmieni się po rewitalizacji w nową, funkcjonalną przestrzeń na potrzeby cerkwi pod wezwaniem Aleksandra Newskiego, ale również dla mieszkańców Łodzi.
Dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 300 tys. zł oraz wkładzie własnym parafii, w najbliższym czasie zostanie odnowiony zabytkowy budynek, który w przyszłości może zamienić się m.in. sklepik z ikonami. - W tym obiekcie do 1967 roku rezydował stróż, który opiekował się głównie cerkwią. W późniejszych latach stróżówka nie była użytkowana i stała pusta - mówi proboszcz cerkwi Eugeniusz Fiedorczuk.
Służby konserwatorskie w 2013 roku wpisały budynek do rejestru zabytków. Dwa lata później parafia prawosławna wystąpiła z wnioskiem, aby wykreślić z rejestru budynek i rozebrać go z powodu braku funduszy na renowację obiektu znajdującego się przy starannie odnowionej cerkwi przy zbiegu ulic Narutowicza i Kilińskiego. Podobnie jak cerkiew, stróżówka zbudowana została w stylu rosyjsko-bizantyjskim. Wcześniej w zabytkowym obiekcie znajdowała się m.in. kwiaciarnia, pomieszczenie użytkowe dla cerkwi czy mleczarnia.
- Zważając na blisko znajdujący się nowoczesny dworzec Fabryczna, piękną cerkiew oraz park Moniuszki chcemy poprzez rewitalizację tego miejsca stworzyć nową przestrzeń - mówi Aleksandra Sztuka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zakończenie renowacji zabytkowej stróżówki z końca XIX wieku planowane jest na koniec tego roku. (tb)

« back

edukacja

zdrowie

Strategia 2020+ zakladka miasto

Przemysły Kreatywne

Użytkowanie wieczyste 2016