SKARBY ŁODZI FILMOWEJ

wfo (orginal)

60 LAT WFO - KRÓTKA HISTORIA OŚWIATÓWKI Ma już 60 lat. Jest laureatką ponad 1200 nagród zdobytych na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych. Wyspecjalizowała się w krótkometrażowych filmach szkolnych i instruktażowych. To najbardziej znany polski producent filmów popularnonaukowych przeznaczonych dla masowego widza.

hotelgrand (orginal)

HOTEL GRAND - FILMOWY HOTEL - Słynny łódzki hotel, a przy tym zabytek i atrakcja turystyczna, nawiązująca do filmowej tradycji miasta. Hotel Grand przy ul. Piotrkowskiej przyjmuje gości już ponad 120 lat. To miejsce szczególne -zwiedzającego wita ciekawostkami, które nie pozostawiają wątpliwości, że Łódź to stolica polskiej secesji oraz miasto filmu.

alejaslaw (orginal)

ALEJA SŁAW To jedna z większych atrakcji ulicy Piotrkowskiej, wzorem hollywoodzkiej Walk of Fame - upamiętniająca wieloletnią filmową tradycję miasta. Łódzka Aleja Sławy skończyła w tym roku 10 lat.

MUZEUM KINEMATOGRAFII, którego siedziba mieści się w dawnej pofabrykanckiej willi Karola Wilhelma Scheiblera przy pl. Zwycięstwa powstało oficjalnie 1 kwietnia 1986 roku, choć tak na dobrą sprawę istniało już 10 lat wcześniej jako samodzielny Dział Kultury Filmowej przy Muzeum Historii Miasta Łodzi.

oskarowysemafor (orginal)

OSCAROWY SEMAFOR Łódź ma się w dziedzinie animacji czym pochwalić. To właśnie w naszym mieście działa najstarsze i najbardziej utytułowane w polskiej kinematografii studio filmowe Se-Ma-For.

60latfilmowki (orginal)

60 LAT FILMÓWKI! Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi ma swój mit i markę, która nadal przyciąga studentów z całego świata. Dlaczego właśnie w Łodzi narodziło się nowoczesne szkolnictwo filmowe i rozwinął się polski przemysł filmowy?

 

Miesięcznik Piotrkowska 104

Kronika Miasta Łodzi