Prezentacja: Amazing city. Łódź - ostatnie nieodkryte miasto

Łódź może pochwalić sie na unikatowym w skali Europy krajobrazem architektonicznym, w którym zachowała się oryginalna zabudowa strefy wielkomiejskiej, reprezentująca historyzujący, eklektyczny i w części secesyjny charakter. Pod względem urbanistycznym nie mamy się czego wstydzić, choćby w stosunku do Wiednia, Berlina czy Londynu, a Łódź była w końcu XIX wieku najszybciej rozwijającym się i rozbudowującym miastem w Europie, a przegrywała na świecie może jedynie z amerykańskim Chicago.

Co jest szczególnego w tym nie do końca odkrytym obszarze? Wystarczy powiedzieć, że w zachowanej, autentycznej tkance strefy wielkomiejskiej Łodzi znajduje się 4 tysiące frontowych kamienic, różnorodnych i interesujących architektonicznie z tysiącami detali i ozdobników. Do tego dochodzi 27 pałaców i 47 willi fabrykanckich niemal w samym centrum miasta oraz ok. 300 obiektów fabrycznych. Ponadto Łódź posiada bardzo duzo terenów zielonych – parków, ogrodów, skwerów i tysiące pojedynczych drzew.

Taki potencjał, zdaniem architekta miast prof. Marka Janiaka, powinien w naturalny sposób ukierunkować dyskusję na temat Łodzi, jej walorów, możliwości turystycznych i promocyjnych, by wytyczyć nowy sposób myślenia o naszym mieście i budowaniu jego wizerunku.

Prezentacja Łódź - ostatnie nieodkryte miasto  (.pdf)