Chemnitz

 

chemnitz (orginal)

CHEMNITZ - W SKRÓCIE

Miasto w południowo-wschodnich Niemczech, w Saksonii, nad rzeką Chemnitz, u podnóża Rudaw; powiat grodzki i siedziba rejencji Chemnitz; po Lipsku i Dreźnie trzecie największe miasto Saksonii - 244 tys mieszkańców (2007)

Założone w 1136 na miejscu słowiańskiej osady, w 1255 otrzymało prawa miejskie. Od 1309 wolne miasto i centrum nauki. W XIV w ośrodek tkacki, a po 1800 ważny ośrodek przemysłu bawełnianego - zwany również Saksońskim Manchesterem. W latach 1953-1990 miasto nosiło nazwę Karl-Marx-Stadt (Miasto Karola Marksa).

Partnerskie stosunki między Łodzią i Chemnitz istnieją już od 1972, zostały potwierdzone oficjalnie w 1974 r. i następnie odnowione poprzez zawarcie oficjalnej umowy o współpracy w dniu 11 kwietnia 2003 r. (umowa partnerska >>> )

Nadburmistrzem miasta jest Barbara Ludwig

Oficjalna strona miasta http://www.chemnitz.de/chemnitz/de/

 

HISTORIA

Założone w 1136 na miejscu słowiańskiej osady, w 1255 otrzymało prawa miejskie. Od 1309 wolne miasto i centrum nauki.W XIV w ośrodek tkacki, a po 1800 ważny ośrodek przemysłu bawełnianego - zwany również Saksońskim Manchesterem. W latach 1953-1990 miasto nosiło nazwę Karl-Marx-Stadt (Miasto Karola Marksa).


KULTURA 

Chemnitz oferuje swoim gościom liczne kulturalne atrakcje. Na uwagę zasługują nowocześnie wyposażony budynek opery- Opernhaus, Dom Kultury DAStietz. W galeriach, muzeach, a także w typowych dla tego obszaru zamkach: Burg Rabensteini Wasserschloss Klaffenbach prezentowane są liczne i ciekawe wystawy.
Najważniejsze kulturalne wydarzenia w Chemnitz to spotkania teatralne pod nazwą „Chemnitzer Begegnungen", święto Mozarta w Saksonii, Tygodnie Międzykulturalne, Dni Kultury Żydowskiej i Dzień Pomnika.
W czynnym od grudnia 2007 roku Museum Gunzenhauser można w nim zobaczyć jedną z największych prywatnych kolekcji sztuki klasycznego modernizmu i drugiej połowy XX wieku, w tym najbogatszy zbiór prac Otto Dixa.
Dzięki szczególnej atmosferze Chemnitz skupia wiele nurtów sztuki. Od 1998 roku odbywa się tutaj największy w Europie festiwal hip hopu i reggae pod nazwą "Splash". W sierpniu Festiwal Salsy la Palma przyciąga miłośników karaibskich dźwięków. Latem, młodzież spotyka się na wyspie jeziora Schlossteich, aby opalać się i kąpać. Obok jeziora znajduje się Park Konkordia oferujący idealne warunki dla miłośników jazdy na BMX-ach, skuterów i koszykówki. W nim odbywają się też konkursy. Oprócz tego miasto posiada renomowane centrum lekkoatletyki, w którym odbywają się międzynarodowe zawody. Chemnitz znajduję się w przepięknej okolicy i jest dobrym punktem wyjścia wycieczek w Góry Rudawy.

EDUKACJA

W Chemnitz znajduje się renomowany Uniwersytet Techniczny, skupiający studentów zarówno z kraju jak i z zagranicy.
W swojej ofercie obok kierunków ścisłych i technicznych jak: chemia, fizyka, matematyka, informatyka i budowa maszyn, uniwersytet ma również filozofię i języki obce.


WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Partnerskie stosunki istnieją już od 1972, zostały potwierdzone oficjalnie w 1974 r. i następnie odnowione poprzez zawarcie oficjalnej umowy o współpracy w dniu 11 kwietnia 2003 r. W jej ramach przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi brali udział w konferencjach i misjach gospodarczych organizowanych  w Chemnitz i Łodzi. Wzajemne uczestnictwo w targach turystycznych i kontakty w dziedzinie promocji miasta ożywiły stosunki pod względem ekonomicznym. Kursy językowe i współpraca uniwersytecka podkreślają naukowy aspekt partnerstwa. Realizowanie Święto Chemnitz i Święto Łodzi zachęcają do wymiany kulturalnej.
Również w dziedzinie sportu oba miasta prowadzą wspólne działania. Bokserzy z obydwu miast uczestniczyli we wspólnych zawodach. Łódzcy pływacy rywalizowali o Międzynarodowy Puchar w Chemnitz. Piłkarze z Chemnitz brali udział w Międzynarodowym Turnieju w Piłce Nożnej, walcząc o puchar Prezydenta Miasta Łodzi.WSPÓŁPRACA PARTNERSKA 2015


„The bridge” w Chemnitz
2015-01-29

 

W dniach 13.02-26.04 w przestrzeniach ekspozycyjnych Zamku Wasserschloss Klaffenburg w Chemnitz będzie gościć wystawa studentów Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych „The bridge", na którą składają się prace z zakresu rysunku, malarstwa, tkaniny drukowanej, gobelinów, ubiór, biżuteria i rzeźby. Kuratorem wystawy jest Jakub Łączny- asystent w Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Marka Czajkowskiego.

Prezentacja prac łódzkiej uczelni jest możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Chemnitz i Urzędu Miasta Łodzi, w ramach partnerstwa miast, które trwa już ponad 40 lat.

Współpraca Akademii Sztuk Pięknych im.W. Strzemińskiego z Łodzi, Miasta Chemnitz, Związku Artystów Miasta Chemnitz, a także Centrum Wystawienniczego Chemnitz została nawiązana w trakcie ubiegłorocznych obchodów jubileuszu 40-lecia współpracy Łodzi i Chemnitz oraz wizyty w ASP prof.Ines Bruhn- kuratora wystawy "Nowości z epoki Permu. Skamieniały Las z Chemnitz"


 

ASP w Chemnitz
2015-02-09

 

 

W ramach współpracy z uczelniami wyższymi Urząd Miasta Łodzi wsparł wyjazd ASP z wystawą do Chemnitz - miasta partnerskiego Łodzi.

W dniach 13.02-3.05 w przestrzeniach ekspozycyjnych Zamku Wasserschloss Klaffenburg w Chemnitz będzie gościć wystawa studentów Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych "The bridge", na którą składają się prace z zakresu rysunku, malarstwa, tkaniny, drukowanej, gobelinów, ubioru, biżuterii i rzeźby. Kuratorem wystawy jest p. Jakub Łączny - asystent w Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Marka Czajkowskiego.

Prezentacja prac łódzkiej uczelni jest możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Chemnitz i Urzędu Miasta Łodzi, w ramach partnerstwa miast, które trwa już ponad 40 lat.

Współpraca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego, Miasta Chemnitz, Związku Artystów Miasta Chemnitz, a także Centrum Wystawienniczego Chemnitz została nawiązana w trakcie ubiegłorocznych obchodów jubileuszu 40-lecia współpracy Łodzi i Chemnitz, wizyty w ASP prof. Ines Bruhn - kuratora wystawy "Nowości z epoki Permu. Skamieniały Las z Chemnitz"

Urząd Miasta Łodzi oddaje do dyspozycji transport niezbędny do przewiezienia i odwiezienia wystawy, co jest wyjściem naprzeciw prośbie Pani Rektor prof.Jolanty Rudzkiej-Habisiak skierowanej do Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej.

« back

Chemnitz