Chengdu

 

 

chengdu8 (szerokość: 431px) chengdu-3 (szerokość: 431px) chengdu-home (szerokość: 431px)

CHENGDU - W SKRÓCIE

Chengdu to miasto położone w środkowych Chinach, będące stolicą prowincji Syczuan. Zespół metropolitarny zamieszkuje około 14 mln osób. Chengu to ośrodek gospodarczy
i kulturalno-naukowy. Rozwinął się tam szczególnie przemysł wysokich technologii, elektroniczny, maszynowy, chemiczny, drzewny, mineralny, lekki, spożywczy
i metalurgiczny.
Zostało ono wyznaczone przez radę państwa na zachodnie centrum gospodarcze; logistyki, handlu, finansów, nauki i technologii. Jest ponadto ośrodkiem produkcyjno - rolniczym.
Jest piątym najpopularniejszym miastem w Chinach. Ze względu na swoje położenie miasto jest nazywane Niebiańska Krainą.

Chengdu to centrum z największą liczbą uniwersytetów i ośrodków badawczych
w Południowo-zachodniej części Chin, takich jak Uniwersytet Syczuański czy Uniwersytet Nauk Elektronicznych i Technologii Chin.

W Chengu znajduje się także Chińska Baza Badawczo-Hodowlana Pandy Wielkiej. Miasto jest też głównym ośrodkiem kuchni syczuańskiej, gdzie działa Syczuańska Akademia Sztuki Kulinarnej.

W 2013 roku, po ponad dwuletnich przygotowaniach, został uruchomione regularne ekspresowe przewozy kolejowe cargo z południowo-zachodnich Chin do Łodzi. Dzięki temu miasto Łódź stało się rozpoznawalnym ośrodkiem na arenie południowo-zachodnich Chin, który może uczestniczyć w rozwoju gospodarczym kraju i Unii Europejskiej.

Współpraca z Chengdu opiera się również na wymianie technologii informacyjnych, nowej energii, wymiany kulturalnej i akademickiej. Instytucje kultury Chengdu nawiązały współpracę z instytucjami kultury w Łodzi, skupiając się na podobnych projektach obu miast, szczególną uwagę poświęcając festiwalom i ofercie kulturalnej.

Miasto Chengu współpracuje z wieloma miastami na całym świecie, między innymi z Baku, Maastricht, Palermo.
29 czerwca 2015r. została podpisana umowa o współpracy między Łodzią a Chengdu.

Burmistrzem miasta jest Tang Liangzhi.

Oficjalna strona miasta: http://www.chengdu.gov.cn/

Umowa partnerska>>>

Uchwała Rady Miejskiej>>>


2017

W dniach 27 – 30 czerwca 2017 r. odbyła się konferencja XIV Międzynarodowego Tygodnia Logistyki w Chengdu.

XIV Międzynarodowy Tydzień Logistyki w Chengu został oficjalnie zainaugurowany przez Burmistrza Chengdu oraz Wiceprezydenta Miasta Łodzi – Pana Krzysztofa Piątkowskiego.

Chengdu1_2017 (szerokość: 431px)

Podczas konferencji Łódź miała okazję zaprezentować swój potencjał logistyczny – centralne położenie w Europie wraz z układem komunikacyjnym na przecięciu szlaków wschód – zachód i północ – południe. Istotnym aspektem przedstawionym podczas konferencji jest lokalizacja międzynarodowego portu lotniczego w Łodzi. Ponadto planowana budowa centralnego portu lotniczego między Łodzią a Warszawą nada jeszcze większego znaczenia logistycznego Łodzi na szlaku „One Belt One Road”.

Chengdu2_2017 (szerokość: 431px)

Największym zainteresowaniem cieszył się realizowany od 2013 r. projekt bezpośredniego połączenia kolejowego cargo Łódź – Chengdu. Dzięki temu unikalnemu projektowi Łódź stała się rozpoznawalnym ośrodkiem w południowo – zachodnich Chinach, może uczestniczyć w światowym rozwoju gospodarczym i stanowi pomost między Chinami i Europą a co najważniejsze może implementować idee Nowego Szlaku i Pasa. Miasto Łódź miało także okazję zaprezentować swój profil kulturalny i gospodarczy wraz z informacją podsumowującą o staraniach o EXPO 2022.

Ponadto, podczas konferencji Tygodnia Logistyki zaprezentowana została idea Nowego Jedwabnego Szlaku, w ramach której rozwijane będą sieci połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych pomiędzy Azją a Europą. Nowy Jedwabny Szlak jest strategicznym projektem ekonomicznym Chin i stwarza szczególnie korzystne możliwości współpracy w zakresie projektów o charakterze infrastrukturalnym oraz finansowym. Łódź wielokrotnie była wskazywana jako lokalizacja, która ma szczególny potencjał do tego by być bramą dla chińskiego kapitału w Polsce i Europie.

Chengdu3_2017 (szerokość: 431px)


W dniach 9 – 12 maja 2017 r. odbyło się Forum Okrągłego Stołu Miast Partnerskich Chengdu oraz spotkania akademickie dla przedstawicieli uczelni łódzkich:

 • Uniwersytet Łódzki
 • Politechnika Łódzka
 • Uniwersytet Medyczny
 • Akademia Sztuk Pięknych
 • Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna

Chengdu2 (orginal)

Przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi oraz reprezentanci uczelni łódzkich wzięli udział w seminarium akademickim zorganizowanym przez Uniwersytet Syczuański. Podczas seminarium łódzkie uczelnie zaprezentowały swoją ofertę dla potencjalnych kandydatów na studia w łódzkich uczelniach. Ponadto uczelnie przedstawiły swoje bazy dydaktyczne, oferty wymiany dla studentów zagranicznych, ofertę wymiany profesorów oraz możliwości realizacji wspólnych projektów badawczych.

Podczas seminarium nawiązano kontakty z:

 • Chengdu University
 • China West Normal University
 • Sichuan Film and Television University
 • Sichuan University of Science and Engineering
 • Chengdu Technological University
 • University of Electronic Science and Technology of China
 • Chengdu Institute Sichuan International Studies University
 • Sichuan University of Culture and Arts
 • Southwest Jiaotong University

Chengdu1 (orginal)

Uczelnie odwiedziły także Szkołę Średnią Dawan w Qinbaijiang (Dzielnicy Chengdu). Uczelnie łódzkie miały okazję zapoznać się z systemem kształcenia w szkole Dawan, poznały również szeroki program nauczania z elementami sztuki, sportu i psychologii. W szkole Dawan zaprezentowały się także nasze uczelnie pod kątem oferty dla przyszłych studentów chińskich w Łodzi.

Uczelnie wraz z przedstawicielami Łodzi wzięły także udział w Okrągłym Stole Miast Partnerskich Chengdu oraz otwarciu Targów Innowacji i Przedsiębiorczości. Miasto miało okazję zaprezentować swój profil wraz z informacją podsumowującą o staraniach o EXPO 2022. Uczelnie natomiast miały okazję promocji na arenie międzynarodowej z uwagi na udział w forum przedstawicieli miast partnerskich z całego świata, m.in. Bangkoku, Brisbane, Busanu, Londynu, Hamilton, Perth, Honolulu, Johannesburga, Linz, Los Angeles, Maastricht, Maputo, Montpellier, Quebeku, Moskwy, Nashville, Sheffield, Sydney, Tallinnu, Tel Avivu, Ułan Bator, Walencji, Wiednia, Yangonu, czy Zurychu.

Chengdu3 (orginal)

Ponadto podczas spotkania z Panem Wiceburmistrzem Chengdu Panem Liu Shoucheng, Konsul Generalną RP w Chengdu Panią Katarzyną Wilkowiecką oraz Panem Tomaszem Grzelakiem, Prezesem łódzkiej firmy Hatrans omówione zostały m.in. możliwości wybudowania hubu logistycznego w Łodzi z Chengdu jako partnerem inwestycji, wspólnej promocji połączenia kolejowego cargo – Łódź – Chengdu oraz poszukiwania nowych partnerów do współpracy w ramach niniejszego projektu. Dodatkowo omówione zostały kwestie udziału przedstawicieli Chengdu w łódzkim forum miast partnerskich poświęconemu tematyce: „Zarządzanie Centrami Miast, w aspekcie renowacji zabytków, jak i zrównoważonego rozwoju gospodarczo – społeczno – kulturalnego, mającego na celu uczynienie centrów miast miejscami atrakcyjnymi do życia”.

Delegacja z Łodzi złożyła wizytę w Polskim Showroomie w Chengdu, prowadzonym m.in. przez firmę Hatrans. Podczas spotkania, zaprezentowany został profil i działania Showroomu w Chinach. Za pomocą platformy internetowej, jak i bezpośrednio możliwy jest zakup polskich produktów spożywczych: soki, piwo, słodycze, materiały opatrunkowe.

Chengdu4 (orginal)


2016

 

Wizyta w Chengdu
 

W dniach 23- 25 czerwca br. odbyło się Innowacyjne Forum Miast Partnerskich Chengdu, w którym udział wziął również Wiceprezydent Miasta Łodzi, Pan Ireneusz Jabłoński.

Podczas wizyty została złożona wizyta w Polskim Showroomie w Chengdu, w którym są prezentowane i promowane produkty polskie przywożone do Chin pociągiem cargo Łódź- Chengdu. Niniejsze produkty są dystrybuowane bezpośrednio do odbiorców, można je również zakupić za pomocą platformy internetowej.

 

Podczas Innowacyjnego Forum Miast Partnerskich Chengdu, zaprezentowany został profil miasta Łodzi, jego potencjał akademicki i gospodarczy oraz innowacyjne rozwiązania implementowane w Łodzi – nanotechnologia, czy grafen. Ponadto zaprezentowany został program rewitalizacji Łodzi wraz z projektem Mia100 kamienic oraz EC1. W związku z tym przedstawiona została także informacja dotycząca aplikacji Miasta Łodzi o organizację EXPO 2022.

 

Podczas spotkań z Burmistrzem Miasta Chengdu Panem Tang Liangzhi, Wiceburmistrzem Chengdu Panem Liu Shousheng oraz Panią Katarzyną Wilkowiecką, Konsulem Generalnym RP w Chengdu zostały omówione kwestie:

 • Wspólnej promocji połączenia cargo Łódź – Chengdu,
 • Poszukiwania nowych partnerów, eksporterów, inwestorów do współpracy w ramach niniejszego przedsięwzięcia,
 • Wsparcia przy inicjowaniu kolejnych inwestycji w ramach połączenia Łódź – Chengdu.

 

W Innowacyjnym Forum Miast Partnerskich Chengdu wzięli udział, m.in.

 • Burmistrz Bangalore, India,
 • Wiceburmistrz Bonn, Niemcy,
 • Wicegubernator Chang Mai, Tajlandia,
 • Burmistrz Cupertino, USA,
 • Burmistrz Hamilton, Australia,
 • Wiceburmistrz Kazania, Rosja
 • Burmistrz Kofu, Japonia,
 • Wiceburmistrz Kyoto, Japonia,
 • Burmistrz Pecs, Węgry,
 • Burmistrz Perth, Australia,
 • Radny Miasta Tel – Aviv, Izrael.


2015

 

Nowy jedwabny szlak
2015-06-29

Na III Regionalne Forum Polska-Chiny przyjechało do Łodzi ponad pół tysiąca przedsiębiorców i przedstawicieli władz samorządowych. Przy okazji dyskusji i paneli toczą się rozmowy na temat wymiany gospodarczej, naukowej i kulturalnej oraz podpisywane są porozumienia o współpracy. Na forum przyjechał minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, a władze Łodzi i województwa reprezentowali: prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Daria Lipińska-Nałęcz podpisała dokumenty ułatwiające wymianę studentów między polskim uniwersytetami a uczelniami w prowincji Henan, co ma również znaczenie dla Uniwersytetu Łódzkiego i naszego miasta, które bardzo blisko współpracuje już z miastem Chengdu. Oba ośrodki łączy kolej cargo, a wczoraj Chińczycy otworzyli w Łodzi swoje biuro i oficjalne przedstawicielstwo.


Wizyta delegacji z Chengdu
2015-12-18

W dniach 18,19 grudnia 2015 r. miała miejsce wizyta delegacji z Chengdu pod przewodnictwem Wiceburmistrza Chengdu Pana Liu Shoucheng. Wizyta miała charakter gospodarczy i dotyczyła nowych mozliwości inwestycyjnych w ramach połączenia cargo Łódź - Chengdu. Ponadto delegacja zwiedziła nowy teren inwestycyjny zlokalizowany przy ul. Pryncypalnej, który objęty jest przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Firma Hatrans zorganizowała również przeloty nad terenami inwestycyjnymi Łodzi, podczas których delegacja z Chengdu miała możliwość obejrzenia w całości niniejszych terenów.
Ponadto podczas spotkań, strona chińska miała możliwość zapoznania się ze wszelkimi zachętami inwestycyjnymi proponowanymi przez ŁSSE, możliwością poszerzenia współpracy z firma Hatrans, obsługującą połączenie cargo Łódź - Chengdu.
Niniejsze spotkania były także okazją do wymiany pomysłów, doświadczeń i poszukiwania rozwiązań w zakresie innowacji, które posłużyć by mogły rozwojowi połączenia kolejowego Łódź - Chengdu.

 


III Forum Miast Partnerskich
2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum: