Iwanowo

 

 

iwanowo (orginal)

IWANOWO - W SKRÓCIE


IWANOWO jest administracyjnym, przemysłowym i kulturalnym centrum okręgu o tej samej nazwie. Usytuowane
w malowniczym dorzeczu Wołgi znajduje się ok. 300 km. na północny wschód od Moskwy, w samym sercu słynnego turystycznego szlaku „Golden Ring of Russia".

Po raz pierwszy Iwanowo pojawia się w kronikach w 1561 r. a nazwę wzięło od Iwana Groźnego, który podarował wieś swoim krewnym. Prawa miejskie otrzymało w 1871 roku. W XIX w. miasto było nazywane „Rosyjskim Manchesterem" albo „Tekstylnym Królestwem".

Obecnie to 420 tys. miasto jest ważnym węzłem komunikacji kolejowej, ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym, uniwersyteckim.

Miasto partnerskie Łodzi od 1992 roku. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Aleksandr Kuzmiczow

Oficjalna strona miasta http://www.ivanovo.ru/


HISTORIA

Po raz pierwszy Iwanowo pojawia się w kronikach w 1561 r. a nazwę wzięło od Iwana Groźnego, który podarował wieś swoim krewnym. W pierwszej połowie XVIII w. wieś stała się dużą osadą z rozwiniętym rzemiosłem i handlem. W XIX w. wieś Iwanowo i Wozniesienski Posad połączono w jedna miejską osadę, która przyjęła nazwę Iwanowo - Woznieziensk. W czasach Imperium Rosyjskiego miasto było zagłębiem przemysłu tekstylnego, w szybkim czasie powstało tutaj wiele fabryk. Bogaci przemysłowcy wybudowali szereg zabytkowych pałaców. W tym okresie Iwanowo konkurowało o tytuł miasta tekstylnego z Łodzią. Historia i rozwój tych dwóch miast miały ze sobą wiele wspólnego. W XIX w. miasto było nazywane „Rosyjskim Manchesterem" albo „Tekstylnym Królestwem". Obecnie Iwanowo jest wielkim przemysłowym centrum regionu centralnej części Rosji. Przemysł w mieście reprezentowany jest przez kilkadziesiąt znaczących firm z różnych branż.

KULTURA

Iwanowo to ważne centrum historyczne i kulturalne Rosji, z ponad czterystoma pomnikami i trzema teatrami - dramatycznym, muzycznym oraz teatrem lalek. W mieście można zwiedzać wspaniałe muzea, spośród których warto wyróżnić: muzeum tekstylne, przemysłu i sztuki oraz malarstwa, które mieści się w budynku z 1889 r. Prezentowane ekspozycje mają różnorodną tematykę - starożytny Egipt, klasyczne i współczesne malarstwo rosyjskie, sztuka Palecha. W okolicach Iwanowa znajduje się również dom rodzinny znanej na całym świecie poetki Mariny Cwietajewej; dzisiaj mieści się tam muzeum.  W mieście działają także trzy kina, jedno z nich nosi nazwę „Łódź". 

EDUKACJA

Iwanowo to miasto studentów, znajduje się tu 18 wyższych uczelni. Co dziesiąty mieszkaniec jest studentem uniwersytetu lub innej szkoły wyższej, co daje możliwość połączenia wykształcenia z doskonałą znajomością kultury regionu.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Podpisanie porozumienia w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy miastami nastąpiło w 1994 r. Współpraca między i się zaczęła od wymian gospodarczych i handlowych ale także żywe były wymiany kulturalne, edukacyjne i sportowe.

 

Iwanowo