Lyon

współpraca z Lionem (orginal)

 


JUBILEUSZ 25-lecia współpracy Łodzi i Lyonu:

7-12 października 2016 r.


7-9 października 2016 r.:

udział light designerów z Lyonu: Ives`a Moreaux, Tilt i Patrice Warrener`a w 6.edycji Light.Move.Festival

9-10 października 2016 r.:

udział Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Festiwalu Lumiere w Lyonie z programem filmów mistrzów Kieślowskiego, Polańskiego i Skolimowskiego i ich studentów Komasy, von Horna, Podolca i Woszczyńskiej (9.10.2016 r., godz. 14.30 i 10.10.2016 r., godz. 17.30).

9-12 października 2016 r.:

wizyta delegacji z Lyonu w Łodzi:

 

 

 

 


lyon (orginal)

 

LYON - W SKRÓCIE


LYON - trzecie co do wielkości miasto (ok. 460 tys. mieszkańców) i druga co do wielkości aglomeracja we Francji (ponad 1,6 mln mieszkańców). Położony jest nad rzekami Rodan i Saoną w departamencie Rodan, w środkowowschodniej części kraju niedaleko od Alp. Lyon jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, finansowym i handlowym. W mieście siedzibę ma wiele banków, a także giełda. Jest ośrodkiem przemysłu włókienniczego, samochodowego, chemicznego, spożywczego i odzieżowego.

Miasto partnerskie Łodzi od 1991 roku. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Gerard Collomb.


Oficjalna strona miasta: http://www.lyon.fr/vdl/sections/fr/

HISTORIA

Lyon został założony w 43 r. p.n.e. jako rzymska kolonia wojskowa Lungundum i po pewnym czasie przekształcił się w główny ośrodek prowincji Galia. Dogodne położenie przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta. Znaczenie miasta znacznie się zmniejszyło wraz ze zmierzchem imperium rzymskiego. Miasto w czasach V- XIV w. przechodziło z rąk Burgundów do rąk Franków i odwrotnie. Prawa miejskie Lyon uzyskał w XIII wieku. Miasto od 1307r. należy do Francji. Rola miasta na nowo zaczęła wzrastać w XV wieku i stało się ważnym ośrodkiem finansowo-handlowym. Po wynalezieniu czcionki drukarskiej miasto stało się znaczącym ośrodkiem wydawniczym. Jednak największy rozwój miasta nastąpił dzięki licznym zakładom wytwarzającym jedwab. W XVIII wieku miasto stało się największym i najsławniejszym w Europie ośrodkiem jedwabnictwa („lyoński jedwab"). Po odbudowaniu miasta ze zniszczeń wojennych Lyon objął pozycje drugiej metropolii Francji po Paryżu.

KULTURA

Lyon jest ważnym ośrodkiem kulturalno-naukowym. Znajdują się tu opera, liczne teatry, muzea - między innymi Muzeum Cywilizacji Galijsko-Rzymskiej, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Historyczne Lyonu, Instytut Lumière, Muzeum Włókiennictwa i Sztuk Dekoracyjnych oraz Centrum Historii Ruchu Oporu i Deportacji. Do godnych zwiedzenia zabytków należy bazylika Najświętszej Maryi Panny, ratusz z XVII wieku, katedra Św. Jana, plac Bellecour - jeden z największych w Europie, ruiny budowli rzymskich. Historyczna część Lyonu 5 grudnia 1998 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oryginalnym świętem Lyonu jest Festiwal Świateł obchodzony 8 grudnia. Z placu Saint - Jean wyrusza o 20 procesja wiernych do niosących zapalone świece zmierzająca do bazyliki Notre Dame - de - FourviRre. W większości okien mieszkańcy Lyonu również zapalają świece. Lyon jest miejscem wielu festiwali i ośrodkiem sztuki i muzyki. Oprócz tego Lyon słynie ze swojej znakomitej kuchni.

EDUKACJA

Powstanie uniwersytetu w Lyonie poprawiło pozycje miasta i zaczął on odgrywać także ważną role jako ośrodek nauki. Prowadził tu badania m.in. Andre Marie Ampre. Z Lyonu pochodzili także wynalazcy kinematografu: bracia Lumière tutaj zbudowali swój kinematograf i nakręcili pierwszy film. W 1895 r. w mieście odbył się pierwszy na świecie pokaz filmu "Wyjście robotników z fabryki". W 1900 r. urodził się tu pisarz Antoione de Saint - Excupery autor słynnego „Małego księcia".

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Już 25 lat trwa współpraca Łodzi i Lyonu, zapoczątkowana podpisanym w 1991 roku protokołem o wymianie i współpracy. W początkowej fazie kontaktów Łódź budująca demokratyczny, urynkowiony samorząd otrzymała znaczące wsparcie ze strony Lyonu w postaci licznych szkoleń i pomocy organizacyjno-prawnej w zakresie gospodarki finansowej, organizacji służb administracji miejskiej, zarządzania gruntami i nieruchomościami, wprowadzeniem informatyki do usług, rehabilitacji mieszkań socjalnych oraz strategii komunikacji. Lyon organizował staże i realizował eksperckie misje szkoleniowe w dziedzinie technologii miejskich i zagospodarowania terenu. Wymiana i wsparcie organizacyjno-merytoryczne objęło także tak ważne dziedziny życia społecznego, jak: adwokatura, izby podatkowe, szpitale, sądy, zakłady energetyczne.

Ważną rolę na polu wzajemnych kontaktów było nauczanie- zarówno języka francuskiego, jak i konkretnych dyscyplin. Od samemu początku organizowane były liczne wymiany uczniów i nauczycieli, następnie współpraca objęła uczelnie wyższe- Uniwersytety Lumiere, Jean Moulin z Uniwersytetem Łódzkim, Ecole Central z Politechniką Łódzką, Uniwersytetu Claude Bernard z Lyonu z Akademią Medyczną w Łodzi. Coroczną wymianę młodzieży podjęły także Liceum Jean Perrin i I Liceum Ogólnokształcące im. M Kopernika, a także gimnazjum z Tonkin i XIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi. Wyższe uczelnie prowadziły także wspólnie prace badawcze- m.in. dzięki realizowanem przez Katolicką szkołę Rzemiosła, Szkołę Główną i Szkołę Zarządzania z Lyonu programom kształcenia francuskojęzycznego. Pomoc z Lyonu zaowocowała powstaniem w Łodzi Instytutu Sprzedaży i Negocjacji oraz Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.W 1994. utworzono Uniwersytet Mody, oparty na współpracy z Uniwersytetem Lyon II. Prestiżowy wydział Międzynarodowej Inżynierii (IFE) przyjmuje od lat na studia w języku francuskich liczne grupy młodzieży z Łodzi, jak i studentów francuskich w ramach wymiany europejskiej. Można tu uzyskać francuski dyplom magisterski Uniwersytetu Lyon IIIi zwiększyć swoje szanse na rynku pracy francuskich i międzynarodowych korporacji.Napływ francuskiego kapitału do Łodzi jest owocem wieloletniego rozwoju stosunków ekonomicznych pomiędzy oboma miastami-chociażby relacji Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej z Izbą w Lyonie, szkoleń dla kadry zarządzającej i szefów przedsiębiorstw. Obecnie w Łodzi działają takie firmy jak Dalkia, Accord (hotel Ibis), Compin, Hutchinson, IDES, liczne hipermarkety.Łódź i Lyon to jednak nie tylko silne ośrodki gospodarcze, akademickie, lecz także miastao ogromnym potencjale kulturalnym, z silnymi tradycjami włókienniczymi, filmowymi,z unikatowym dziedzictwem architektonicznym i wielokulturowym.Z tego tytułu współpracę rozpoczęły muzea: łódzkie Muzeum Włókiennictwa i Musée des Textiles et l`Art Decoratif, muzea sztuki współczesnej, szkoły baletowe. Nie bez przyczyny rewitalizacji byłych zakładów produkcji tekstyliów Izraela Poznańskiego podjął się zespół architektoniczny Sud Architecte Lyon i inwestor francuski APSYS.Także tradycje filmowe łączą oba miasta. Warto przypomnieć, że w 1896 roku w parku Helenów odbył się pierwszy plenerowy pokaz filmów za pomocą kinematografu- wynalazku Braci Lumiere, a w sposób ciągły takie projekcje, pionierskie w skali Polski przeprowadzali Bracia Krzemińscy w swoim kinie przy Piotrkowskiej 120.


Wizyta w Lyonie na 25 lecie współpracy partnerskiej

12-14 kwietnia 2016 r.Z okazji jubileuszu 25-lecia współpracy Łodzi i Lyonu we Francji gościła łódzka delegacja pod przewodnictwem Prezydent Hanny Zdanowskiej.

Delegacja złożona z przedstawicieli wyższych uczelni, sektora kreatywnego i osób odpowiedzialnych za rozwój kontaktów dyplomatycznych i gospodarczych wzięła udział w Forum zaanwansowanych technologii BioVision, zrealizowała bogaty program wizyty szlakiem rewitalizacji urbanistycznej i jej społecznych aspektów, waloryzacji świetlnej architektury miejskiej, pobudzania przedsiębiorczości sektora kreatywnego, edukacji w sektorze mody, współpracy miasta, regionu i uczelni wyższych.

13 kwietnia po raz pierwszy spotkali się Merowie Miast, co jest obiecującym sygnałem dla ożywienia dalszych relacji łódzko-lyońskich.

W październiku br.planowana jest rewizyta delegacji z Lyonu do Łodzi, z okazji Light.Move.Festival, gdzie gościć mają projekty z Lyonu, jak i IV Forum Miast Partnerskich.

 


Poznajemy Francję od kuchni
21 marca 2016

21 marca, w 1500 restauracjach na 5 kontynentach prawdziwi smakosze jedzą kolację w stylu francuskim. Także w 5 miejscach w Łodzi, na przykład w restauracji hotelu DoubleTree by Hilton. Będzie można się poczuć jak w najwykwintniejszych zakątkach Francji.

 

Wydarzenie Goût de France co roku organizowane jest z inicjatywy sławnego szefa kuchni Alaina Ducassea i francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W konferencji zapowiadającej wydarzenie udział wzięli: Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, Sławomir Nowak, dyrektor generalny Hotelu DoubleTree by Hilton, Sebastian Durmmeyer - attache ds. współpracy Ambasady Republiki Francuskiej, Alicja Bień - Konsul Honorowy Francji w Łodzi.

- Cieszę się, że także w Łodzi będziemy mieć okazję doświadczania kultury kuchni francuskiej. Kuchnia jest bowiem jednym z kluczowych elementów w poznawaniu innych narodów. Obcowanie ze smakami, kulturą jedzenia, potrawami danego kraju to integralna część partnerskich kontaktów. A Łódź z Francją łączą już 25-letnie stosunki wynikające z naszych umów partnerskich z miastem Lyon. Dzięki niej kwitnie nie tylko współpraca między urzędami, uczelniami, ale i współpraca kulturalna. A dziś przejawia się ona w wydarzeniu kulinarnym, gdy poznajemy Francję od kuchni - mówiła prezydent Hanna Zdanowska.

Szefowie kuchni i restauratorzy biorący udział w Goût de France w poniedziałkowy wieczór zaserwują: francuski aperitif, zimną i ciepłą przystawkę, danie główne z ryby lub owoców morza, z mięsa lub drobiu, francuski ser, deser z czekoladą oraz wina.

- Kultura kulinarna jest ważną częścią kultury francuskiej. A projekt Goût de France jest dla nas bardzo ważnym projektem. W całej Polsce są 94 restauracje biorące w nim udział. Dziękuję za znakomitą organizację wydarzenia w Łodzi - podkreślał Sebastian Durmmeyer. (M.Ka.)

 


Delegacja z Lyonu w Łodzi
16 października 2015

Lyon 1 (orginal)

Delegacja z Lyonu zwiedzałą zrewitalizowaną elektrociepłownię EC-1 wraz z wicedyrektor Biura Promocji,
Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ Moniką Karolczak oraz Błażejem Moderem, dyrektorem
Zarządu Nowego Centrum Łodzi.

Lyon 2 (orginal)

Spotkanie z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską i wiceprezydentem Markiem Cieślakiem.

W dniach 9-11 października 2015 r. w Łodzi gościł Alain Galliano - Wiceprzewodniczący Aglomeracji Lyonu wraz z p. Jöelle Molierą z Departamentu Współpracy z Zagranicą Aglomeracji Lyonu, do których dołączył p. Jean-Francois Żurawik- Dyrektor Artystyczny Festiwalu Światła (Fete des Lumieres) w Lyonie.

Goście z Lyonu zapoznali się z wiodącymi inwestycjami miasta, takimi jak kompleksowy plan rewitalizacji, budowa Nowego Centrum Łodzi, starania o organizację EXPO 2022. Wzięli także udział w 5 edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła w Łodzi - Light Move.Festival.

Rozmowy z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską oraz wiceprezydentami Markiem Cieślakiem i Krzysztofem Piątkowskim dotyczyły ożywienia wzajemnych relacji,
ze szczególnym naciskiem na współpracę gospodarczą (nowe technologie, planowanie przestrzenne, rewitalizacja i zarządzanie nieruchomościmi) oraz kulturalną
(w obszarach filmu, designu, mody, sztuki murali i światła).

W 2016 r. Łódź i Lyon obchodzić będą jubileusz 25-lecia współpracy. Władze miast omówiły wstępne propozycje przyszłorocznego programu obchodów.


III Forum Miast Partnerskich
9 września 2015

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

 

Lyon