Mińsk

 

 

minsk (orginal)

MIŃSK - W SKRÓCIE


M I Ń S K - stolica Białorusi. Leży na południowo-wschodnim stoku Wyżyny Mińskiej, nad rzeką Świsłocz. Zajmuje powierzchnię 307 km2, a jego populacja wynosi ok. 1,8 mln mieszkańców.

Przez wieki zamieszkiwany przez Polaków Mińsk stanowi główny ośrodek Polonii na Białorusi. Strategiczne położenie miasta na przecięciu dróg ze Wschodu na Zachód (z Moskwy do Warszawy) i z Północy na Południe (z Wilna do Kijowa) sprawia, że Mińsk jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Infrastruktura transportowa miasta obejmuje kilka stacji kolejowych, autobusowych, dwa lotniska, sieć metra i bardzo dobrze rozwiniętą sieć drogową.

Mińsk ciągle ewoluuje - ciągle rozbudowuje się przemysł, sektor usług, rozwija się nauka. Przemysł przede wszystkim obejmuje tu takie branże jak: chemiczna, budowy maszyn, elektronika, włókiennictwo, budownictwo.

Miasto partnerskie Łodzi od 1992 roku. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Mikołaj Ladućko

Oficjalna strona miasta: http://www.minsk.gov.by/ru/

 

HISTORIA

Mińsk jest miastem o wielowiekowej tradycji. Po raz pierwszy wspomniano o nim w kronikach z roku 1067. W XII w., przez krótki okres jego funkcjonowania, był stolicą Księstwa Mińskiego. Prawa miejskie Mińsk uzyskał w 1499 r. Na mocy Unii Lubelskiej, w 1569 r. miasto weszło w skład Rzeczpospolitej. Po II rozbiorze Polski w 1793r. Mińsk zajęli Rosjanie. W 1918 miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie, jednak już w latach 20., podczas wojny polsko-bolszewickiej, został odrodzoną włączony do Polski. Ostatecznie został włączony do ZSRR.

KULTURA

Dzisiejszy kształt architektoniczny miasta świadczy o jego burzliwej przeszłości. W 1812r. miasto poważnie ucierpiało podczas wojen napoleońskich. Dziś maleńka starówkę mińską tworzą uliczki niskich, skromnych ale starannie odrestaurowanych budynków. Do cenniejszych zabytków stolicy Białorusi należą: katedra św. Ducha z XVIII w., cerkiew Pietropawłowska z XVII w., cerkiew św. Marii Magdaleny z XVIII w., oraz kościół św. Rocha z połowy XIX w. W centrum zachowały się elementy przedwojennej zabudowy miasta. Generalnie jednak Mińsk jest miastem powojennym pomnikiem architektury socrealistycznej.

Życie kulturalne Mińska jest bogate. Działa tu 16 muzeów, miedzy innymi: Narodowe Muzeum Sztuki, Muzeum Historii i Kultury Białorusi, 11 teatrów, a wśród nich Państwowy Rosyjski Teatr Dramatyczny, Białoruski Teatr Akademicki, Narodowy Teatr Opery i Baletu. Poza tym w mieście jest 20 kin i 139 bibliotek.

EDUKACJA

W Mińsku są 34 wyższe instytucje naukowe. Największe znaczenie mają Uniwersytet Białoruski, Politechnika Białoruska oraz Miński Uniwersytet Lingwistyczny. Działa tu także 28 wyspecjalizowanych szkół zawodowych.
Mińsk jest znaczącym centrum nauki i technologii. Wokół Narodowej Akademii Nauk skoncentrowane są 164 badawcze ośrodki naukowe.

WSPÓŁPRACA  PARTNERSKA

Od początku współpraca miedzy Łodzią a Mińskiem była bardzo ożywiona. Wkrótce po podpisaniu umowy partnerskiej odbyła się misja gospodarcza Mińska w UMŁ, oraz delegacja UMŁ i KIM w Mińsku. Miasta wspólnie organizowały wiele imprez kulturalnych, sportowych, edukacyjnych oraz biznesowych.


Teatr Mińsk_2 (orginal)

Mińsk, Republikański Teatr Białoruskiej Dramaturgii

9 września 2017 r., godz. 20.00 podczas uroczystości 950-lecia Mińska, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka pokaże mieszkańcom miasta partnerskiego Łodzi, spektakl pt. „Kobro”, pióra Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Jest to pierwsza dramatopisarska próba pokazania fenomenu kobiety i prekursorki, o której twórczości przez wiele lat mówiono wyłącznie w kontekście prac znanego męża – Władysława Strzemińskiego, który urodził się w Mińsku. Fascynująca historia znanej na całym świecie awangardystki zostanie pokazana oczami córki, Niki. 

Teatr Mińsk_1 (orginal)

Łódź, Teatr Nowy

16 września 2017 r., godz. 19.00 Republikański Teatr Białoruskiej Dramaturgii zaprezentuje  sztukę teatralną pt. „Czarnobylska Modlitwa” na podstawie opowieści białoruskiej laureatki literackiej nagrody Nobla Swiatłany Aleksijewicz, wydarzenie w ramach Festiwalu IV Kultur.

Zwiastun spektaklu >>>


 

25 lat współpracy z Mińskiem (orginal)

 

21-23 marca 2017 r. Wizyta w Mińsku

Z okazji 25-lecia współpracy łączącej Łódź z Mińskiem do stolicy Białorusi udali się przedstawiciele władz Miasta Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego i Rady Miejskiej w Łodzi wraz z 10-osobową grupą łódzkich przedsiębiorców oraz władzami łódzkich uczelni: Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Na program wizyty składały się spotkania z Konradem Pawlikiem, Ambasadorem RP na Białorusi oraz Andrzejem Szorcem, Merem Mińska, podczas których omawiane będą kwestie dalszej współpracy miast oraz starania Łodzi o organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022.

W Kinie Centralnyj w Mińsku na miłośników polskiego kina czekałą wystawa "Kieślowski po latach”. Na tą przygotowaną przez łódzkie Muzeum Kinematografii ekspozycję składały się plakaty do filmów Mistrza. Dodatkowo białoruska publiczność zobaczyła dwa z filmów Kieślowskiego zrealizowanych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi: "Tramwaj" i "Koncert życzeń". Uroczysty, jubileuszowy wieczór zaszczycili swoją obecnością Paweł Lewandowski, wiceminister Kultury, oraz Wojciech Pobóg-Pągowski, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju. Prowadzone będą rozmowy nt. wymiany spektakli pomiędzy Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi i Teatrem Dramaturgii Białoruskiej.

Biorące udział w wizycie firmy z Łodzi i Regionu zapoznają się z możliwościami współpracy z Parkiem Technologicznym w Mińsku oraz odbędą szereg spotkań z przedstawicielami samorządu lokalnego i gospodarczego stolicy Białorusi.

podpisanie Minsk ASP (orginal)

Z kolei przedstawiciele łódzkich uczelni wyższych nawiązywali kontakty ze swoimi białoruskimi odpowiednikami. Władze Uniwersytetu Łódzkiego spotkają się w sprawie nawiązania współpracy akademickiej  z władzami Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Mińsku. Natomiast przedstawiciele ASP podpiszą porozumienie o wzajemnej współpracy z Białoruską Akademią Sztuk Pięknych w Mińsku.

Rewizyta władz Mińska spodziewana jest jesienią br.

ECHA MEDIALNE WIZYTY:

https://www.sb.by/articles/kulturnoe-predlozhenie-lodzi.html

http://minsknews.by/blog/2017/03/21/minsk-posetila-delegatsiya-iz-polskogo-goroda-pobratima-lodz/

http://news.21.by/other-news/2017/03/28/1311384.html

https://www.sb.by/articles/zamministra-kultury-polshi-priedet-v-minsk-chtoby-predstavit-kandidaturu-lodzi-na-provedenie-ekspo-2.html

https://lady.tut.by/news/work/537075.html

http://ont.by/news/our_news/polsha-namerena-zarychitsya-podderzhkoj-belarysi-chtobi-prinyat-y-sebya-vse

http://bseu.by/russian/news/201703271.htm

https://www.sb.by/articles/dzhek-nikolson-eto-samaya-vydayushchayasya-stsena-vo-vsem-kinematografe-delegatsiya-iz-lodzi-privezl.html 
http://ont.by/news/our_news/predstavitelnaya-polskaya-delegaciya-poseschaet-minsk 

http://www.ctv.by/novosti-minska-i-minskoy-oblasti/naverstaem-poteryannoe-vremya-minsk-i-ego-gorod-pobratim-lodz

 


25 lat współpracy partnerskiej z Mińskiem

Minsk