Murcia

 

 

murcia (orginal)

MURCJA -W SKRÓCIE


M U R C J A - stolica prowincji o tej samej nazwie. Położone w południowo-wschodniej części kraju w żyznej dolinie nad rzeką Segura miasto jest czasem nazywane sadem Europy. Murcja należy do największych miast Hiszpanii i ważniejszych ośrodków uniwersyteckich w kraju. Miasto liczy sobie ponad 430 tys. mieszkańców.

Miasto partnerskie Łodzi od 1999 r. (umowa partnerska >>> )

Burmistrzem miasta jest Ramón Luis Valcárcel Siso

Oficjalna strona miasta http://www.murcia.es/Inicio/index_.asp

Strona turystyczna miasta http://www.murciaciudad.com/ingles/

Film promujący Murcję: http://www.murciaciudad.com/index.php?option=com_content&view=article&id=173&Itemid=60&lang=en#

 


HISTORIA

Początki Murcji sięgają 825 roku. Wówczas miasto znane było pod nazwą Medinat Mursiya i podlegało emiratowi arabskiemu. Arabowie wykorzystali prąd rzeki Segury do zbudowania skomplikowanej sieci kanałów irygacyjnych, które przyczyniły się do rozwoju i wzbogacenia miasta. Po upadku Kalifatu Kordoby w 1031 r. Murcja przeszła pod rząd Almerii, Toledo i Sewilli, a latach 1223 - 1243 była nawet stolicą niezależnego królestwa. W 1304 roku miasto zostało włączone do Kastylii.

Dzięki rozwojowi przemysłu jedwabnego w XVIII w miasto rozkwitło, jednak XIX wiek był dla niego katastrofalny. Zniszczone najpierw przez wojska napoleońskie w 1810 r, a później przez powódź i trzęsienie ziemi miasto długo odbudowywało swoją dawną świetność. Od 1838 r. Murcja jest stolicą prowincji, a od 1982 autonomicznej społeczności.

KULTURA

Murcja jest bardzo interesującym miastem dla turystów. Do najciekawszych zabytków architektonicznych miasta należą zbudowana w latach 1394 - 1465 gotycko-barokowa Katedra Najświętszej Marii i znajdujący się w jej pobliżu malowniczy Pałac Biskupi, a także oraz osiemnastowieczna Glorieta - plac ratuszowy. Ulice miasta wypełniają się tłumami podczas organizowanych tu barwnych festiwali. W czasie Wielkiego Tygodnia odbywają się tu sławne w Hiszpanii procesje, podczas których wśród kwiatów i świec obnosi się po mieście naturalnej wielkości figury, przedstawiające drogę krzyżową - dzieła osiemnastowiecznego rzeźbiarza Francisco Salzillo.

Bardzo widowiskowe są obchody Bando de la Huerta i Entierro de la Sardina we wtorek i sobotę po Wielkim Tygodniu. W te dni mieszkańcy zakładają tradycyjne stroje i przemierzają miasto podczas parad.. W maju w Murcji odbywa się Festiwal Trzech Kultur, podobny do łódzkiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, promujący wzajemne zrozumienie pomiędzy Chrześcijanami, Muzułmanami i Żydami, trzema kulturami od dawna zamieszkującymi półwysep Iberyjski.

EDUKACJA

W Murcji działają dwie publiczne szkoły wyższe: Uniwersytet Murcji, założony w 1912 roku oraz UPT - Politechnika Kartaginy. Ponadto w mieście znajduje się prywatny Katolicki Uniwersytet Świętego Antoniego (UCAM), który cieszy się dosyć dużą popularnością wśród abiturientów.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Murcja utrzymuje liczne kontakty poza granicami swojego kraju. Ma współpracuje m.in. z Lecce (Włochy), Grasse (Francja), Irapuato (Meksyk). Murcja ma nawet podpisaną umowę z Murcją - miastem o takiej samej nazwie na Filipinach.

 

 

Murcia