Orebro

      

 

pasek orebro (orginal)

ÖREBRO - W SKRÓCIE

Ö R E B R O - miasto położone w środkowej części Szwecji, w regionie o tej samej nazwie, nad jeziorem Hjalmaren. Około 16% z 125-tysięcznej populacji miasta stanowią imigranci, reprezentujący ok. 150 różnych grup narodowościowych. Örebro pod względem ludności stanowi szóste co do wielkości miasto w kraju. Usytuowane blisko Sztokholmu (ok. 200 km), Goteborga i Oslo (po 300 km) jest naturalnym centrum logistycznym Skandynawii. Atrakcyjne położenie czyni z Őrebro wielofunkcyjny obszar i idealne miejsce dla konferencji i imprez targowych.

Miasto partnerskie Łodzi od 2001 r. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Staffan Werme

Oficjalna strona miasta: http://www.orebro.se/

Strona turystyczna miasta: http://www.orebrotown.com/EN


HISTORIA

Örebro jest jednym z najstarszych miast szwedzkich, które już w XIII wieku było ważnym ośrodkiem handlowym. Miasto miało niebagatelne znaczenie w historii Szwecji: rezydował tu E. Engelbrektsson, przywódca powstania antyduńskiego z 1434 roku, a podczas obrad sejmu szwedzkiego, które odbywały się tu kilkakrotnie, uchwalono m.in. zasadę dziedziczenia tronu szwedzkiego (1540) i na następcę tronu szwedzkiego wybrano Jeana Bernardottea, panującego później jako Karol XIV Jan (1810) . Mimo to Örebro długo pozostawało niewielkim miastem. Dopiero w XIX w. zaczęło szybko się rozwijać dzięki przemysłowi obuwniczemu. Dzisiaj miasto jest ośrodkiem przemysłu maszynowego, metalowego, chemicznego, elektrotechnicznego, obuwniczego, skórzanego, a także odzieżowego i papierniczego. Dzięki swojemu centralnemu położeniu stanowi ważny węzeł drogowy i kolejowy łączący wschód z zachodem i północ z południem.

KULTURA

Örebro ma do zaoferowania wiele interesujących atrakcji turystycznych. Najsłynniejsze z nich to: XII-wieczny zamek na wyspie na rzece Svartån, stre miasto Wadkoping z drewnianą zabudową z przełomu XVIII IXI wieku oraz kompleks wypoczynkowy Gustavsvik z największym w Skandynawii parkiem wodnym. Panoramę miasta można podziwiać z wież widokowych oddalonych o kilka kilometrów od Örebro. Miasto urzeka swoim klimatem, który tworzą nowoczesne budynki, harmonizujące z zabytkami, licznymi parkami i zatłoczonymi ulicami, stylowymi kawiarniami i barami.

Zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta leży jezioro Hjälmaren. Nad brzegami wpadającej do niego rzeki Svartån znajdują się malownicze rezerwaty przyrody, Naturens Hus i Kilsbergen z wyznaczonymi szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi i urokliwymi kawiarniami, w których można odpocząć po aktywnie spędzonym dniu.

EDUKACJA

Örebro jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków akademickich w Szewcji. Tutejszy uniwersytet kształci ok. 16 tys. studentów rocznie i zatrudnia około 1 200 pracowników. W ramach uniwersytetu działają wydziały Hotelarstwa, Sztuki Kulinarnej i Nauk o Żywieniu; Zdrowia i Nauk Medycznych; Nauk Humanistycznych, Pedagogiki i Nauk Społecznych; Prawa, Psychologii i Pracy Socjalnej; Muzyki Teatru i Sztuki; Nauk Ścisłych i Technologii oraz Szwedzka Szkoła Biznesowa. Studia prowadzone są tu również w języku angielskim.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Orebro współpracuje głównie  z miastami skandynawskimi z Finlandii, Norwegii i Danii, ale również  z miastami z całego świata, m.in. z Yantai w Chinach czy Niżny Nowogród w Rosji. 

 

750 lat Örebro

orebro (orginal)

W dniach 12 - 14 sierpnia odbyły się uroczystości 750 urodzin miasta. Podczas urodzin Miasta Örebro odbyło się szereg wydarzeń kulturalnych (koncerty, wystawy w otwartej przestrzeni zaprojektowane przez światowej sławy artystów, gry i zabawy dla dzieci, wstęp wolny do muzeów). Delegacje zaproszone przez miasto Örebro uczestniczyły w niniejszych wydarzeniach kulturalnych. Pozwoliło to na wymianę doświadczeń uczestników delegacji, którzy organizują podobne imprezy we własnych miastach.

Ponadto przedstawiciele miast partnerskich Orebro skupiły się na polityce zielonych finansów, zrównoważonym rozwoju, zaangażowaniu organizacji pozarządowych w zadania miast oraz wyzwaniach miast europejskich.

Łódź zaprezentowała swój profil pod kątem kulturalnym i gospodarczym, a także przedstawiła swoje dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie rewitalizacji i urbanizacji. Dodatkowo uwagę skupiły organizowane przez Łódź Forum Europa - Ukraina oraz Polska - Chiny. Łódź zaprezentowała wydawnictwa promocyjne - Łódź na Weekend oraz Łódź pozdrawia, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników miast partnerskich Örebro.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły nasze inicjatywy kulturalne i aktywizujące społeczeństwo obywatelskie.

 

 

Orebro