Puebla

 

puebla_1 (orginal)

PUEBLA - W SKRÓCIE

P U E B L A - miasto w środkowym Meksyku, stolica regionu o tej samej nazwie. Miasto nazywane jest również Angelopolis od legendy, mówiącej o aniołach, które przyśniły się biskupowi- założycielowi miasta. Puebla leży w Dolinie Puebla, otoonej przez wulkany i góry. Miasto leży w połowie drogi między stolicą kraju - Meksykiem - a ważnym portem kraju - Veracruz. Puebla jest nie tylko jednym z najbardziej zaludnionych i największych miast (liczy sobie ponad 1,5 miliona mieszkańców), ale przede wszystkim jest jednym z najstarszych miast kolonialnych ameryki. Jest bardzo ważnym centrum przemysłowym, kulturalnym i edukacyjnym kraju.

Miasto partnerskie Łodzi od 1997 r. (umowa partnerska >>> )

Burmistrzem miasta jest Eduardo Rivera Pérez.

Oficjalna strona miasta: http://www.puebla.gob.mx/index.php

HISTORIA

Puebla została założona w 1531 przez podbijających Amerykę Hiszpanów. W okresie kolonialnym strategiczne położenie Puebli - w centrum kraju i w połowie drogi między portem Veracruz i stolicą - pozwoliło jej stać się drugim najważniejszym miastem w kraju. Na przełomie XIX i XX wieku Puebla była ważnym ośrodkiem dla kultury i gospodarki Meksyku. Intensywnie rozwijający się przemysł tekstylny przyciągał imigrantów, szukających pracy. Puebla stała się meksykańską „Ziemią Obiecaną" dla wielu robotników z Europy, którzy przybywali do miasta głównie z Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Do dzisiaj w Puebli można zobaczyć europejskie wpływy, przejawiające się przede wszystkim w architekturze, tradycjach oraz lokalnych festiwalach odbywających się w Puebli, jak np. Octoberfest.

KULTURA

W starej części miasta nadal znajduje się sporo postkolonialnej architektury i wiele zabytków wpisanych na listę UNESCO. Niestety, wiele budynków zostało zniszczonych w roku 1999 podczas trzęsienia ziemi. W ostatnich latach niektóre z historycznych budynków zostały przywrócone do dawnej świetności. Spośród wszystkich kolonialnych budowli, najbardziej imponującą jest katedra, zbudowana w stylu neoklasycystycznym. Atrakcję stanowi również siedziba władz miejskich, która znajduje się w przepięknym pałacu. Miłośnicy pięknych samochodów odwiedzając Pueblę będą mieli okazję do zwiedzenia Muzeum Samochodów, w którym znajduje się kolekcja wspaniałych, rzadkich zabytkowych i klasycznych aut. Wśród nich znajduje się Papa Mobile, którego używał papież Jan Paweł II w czasie jednej ze swoich podróży do Meksyku. Z kolei w Narodowym Muzeum Kolei - Railroads - usytuowanym w starej stacji Mexicano podziwiać można unikatowe okazy pociągów w tym od najstarszych parowych do najnowocześniejszych typu Diesel. Atrakcją dla turystów są również czerwone, piętrowe autobusy tzw. double-deckery, zwane także "turibuses", dzięki którym można podziwiać architekturę Puebli oraz zabytki znajdujące się w centrum miasta.

Charakterystyczna dla Puebli jest oczywiście kuchnia meksykańska - jedna z najbardziej popularnych na świecie. Jedzenie pochodzące z Puebli - Cocina Poblana - podbija serca smakoszy. Chyba najsłynniejszą potrawą z regionu jest mole poblano - sos czekoladowy z cynamonem, orzechami, papryką chili, podawany z mięsem indyka. Miasto również słynie z wielu rodzajów małych, ostrych papryczek - chili, którymi hojnie doprawia się znakomitą większość tutejszych dań.

EDUKACJA

Puebla jest miastem akademickim, drugim pod względem ważności w Meksyku. Działa tu ponad 20 uniwersytetów i szkół wyższych, z których najstarszy działa nieprzerwanie od 1587 roku.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Puebla współpracuje z miastami na całym świecie, m.in. z Asunción w Paragwaju, Wolfsburgiem w Niemczech, Oklahomą w USA czy Rodos w Grecji.

Kontakty z Łodzią datuje się od 1995 r.

 

 

Puebla