Rustawi

 

rustavi (orginal)

RUSTAWI - W SKRÓCIE

RUSTAWI to trzecie co do wielkości miasto w Gruzji, położone w południowo - wschodniej części kraju, nad rzeką Kurą. Od stolicy kraju - Tibilisi dzieli je zaledwie 25 km. Liczba mieszkańców Rustawi wynosi około 120 tys, a mieszkańców regionu Dolnej Kartlii ok. 500 tys.

Miasto partnerskie Łodzi od 1995 roku. (umowa partnerska >>> )

Merem miasta jest Davit Jikia

Oficjalna strona miasta http://www.rustavi.ge/geo/index.php

 

HISTORIA

Historia miasta sięga IV w. n.e., jednak współczesne Rustawi zostało założone w 1948 r. (powstało na miejscu starej osady zniszczonej przez Mongołów w XIII wieku). Rozwój miasta nastąpił dzięki budowie wielkiego metalurgicznego kompleksu, który zajmował się produkcją i wyrobem rur do rurociągów naftowych dla całego Zakaukazia. Rustawi jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych Gruzji. Główne gałęzie przemysłu to: hutnictwo, przemysł chemiczny, lekki i ciężki, spożywczy, budownictwo. Posiada złoża kolorowych metali.
Gruzja uzyskała niepodległość w 1991r., co jednak niekorzystnie odbiło się na gospodarce kraju. Również Rustawi pogrążyło się wówczas w kryzysie ekonomicznym. Obecnie gospodarka Gruzji, po kilku latach wojny, znów przeżywa kryzys. Nastąpiło załamanie produkcji i ograniczenie importu, kraj miał przez wiele lat trudności transportowe związane z blokadą gospodarczą. Liczba mieszkańców Gruzji zmniejszyła się w ciągu ostatnich 12 lat o prawie milion, a samego Rustawi o 50 tysięcy. Miasto jednak mimo wszystko stara się rozwijać.

KULTURA

W mieście funkcjonują teatry i akademia sztuki, działają ludowe zespoły i telewizja. Każdego roku w Rustawi odbywa się międzynarodowy festiwal teatralny „Złota Maska", a jesienią - Święto Miasta i festiwal „Rustavkalakoba". Turystów przyciągają piękne, malownicze pejzaże i liczne ośrodki turystyczno-wypoczynkowo-sanatoryjne. Znajduje się największe Samochodowe Centrum Dystrybucyjne Kaukazu.

 III Forum Miast Partnerskich
2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

 

Rustawi archiwum współpracy