Stuttgart

 

stuttgart1 (orginal)

STUTTGART - W SKRÓCIE


STUTTGART jest przemysłową metropolią znaną z przemysłu samochodowego (Mercedes, Porsche) i komputerowego. Region Stuttgartu wykazuje największe w Niemczech nagromadzenie instytucji naukowych, akademickich i badawczych. Nigdzie w Niemczech nie jest zgłaszane więcej patentów niż w Stuttgarcie. Znajduje się tu sześć Instytutów Frauenhofera, dwa Uniwersytety: Stuttgart i Hohenheim, dwa Instytuty Maxa Plancka, Akademia Sztuki i Konserwacji, Instytut Zarządzania Technologii oraz liczne wyższe szkoły zawodowe i instytucje naukowo-badawcze. Swoją siedzibę ma tutaj również Związek Piłki Nożnej VfB Stuttgart. Najbardziej znanym mieszkańcom miasta G.W.F. Heglowi i G. Daimlerowi poświęcono miejsca pamięci. Ma około 590 tys. mieszkańców.

Miasto partnerskie Łodzi od 1988 r. (umowa partnerska >>>)

Burmistrz Stuttgartu - Fritz Kuhn

Oficjalna strona miasta: http://www.stuttgart.de/

Strona turystyczna miasta: http://www.stuttgart-tourist.de/index_DEU.htm


HISTORIA

Początki miasta sięgają 950 roku. Swoją nazwę i herb zawdzięcza stadninie koni - tak zwany "Stuotgarten" - założonej wówczas przez księcia Luidolfa. Stuttgart był od roku 1806 stolicą królestwa Wirtembergii. Od 1952 roku jest stolicą Badenii Wirtembergii, jednego z 16 krajów związkowych w RFN (pd-zach Niemiec).

KULTURA

Różnorodne instytucje kulturalne oferują liczne atrakcje. Najważniejsze instytucje w Stuttgarcie to Teatr Państwowy, Galeria Państwowa, Muzeum Sztuki, Krajowe Muzeum Wirtembergii, Muzeum Przyrodnicze oraz słynne na całym świecie osiedle Weißenhof. W Stuttgarcie znajduje się ogromne centrum rozrywkowe Centrum Stuttgart International, w którym urządzane są przedstawienia muzyczne. W kompleksie mieści się kasyno, Multikino i punkty gastronomiczne.

Odbywają się tutaj liczne imprezy sportowe, które przyciągają rzesze kibiców z całego świata. W 1993 roku odbywały się tu Mistrzostwa w Lekkoatletyce a w 2006 roku Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Miłośnicy wodnych atrakcji chętnie odwiedzają miejskie baseny Leuze i Mineral Bad Cannstatt, a także basen Berg z wodą ze źródeł mineralnych.

EDUKACJA

W Stuttgarcie znajduje się sześć Instytutów Frauenhofera, dwa Uniwersytety: Stuttgart i Hohenheim, dwa Instytuty Maxa Plancka, Akademia Sztuki i Konserwacji, Instytut Zarządzania Technologii oraz liczne wyższe szkoły zawodowe i instytucje naukowo-badawcze.
Swoją siedzibę ma tutaj również Związek Piłki Nożnej VfB Stuttgart. Najbardziej znanym mieszkańcom miasta G.W.F. Heglowi i G. Daimlerowi poświęcono miejsca pamięci.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Współpraca partnerska pomiędzy Łodzią a Stuttgartem została nawiązana pod koniec lat 70-tych z inicjatywy miasta Stuttgart. Władze miasta wysłały w dniu 11 maja 1979 roku list do polskiego ambasadora. Z powodu problemów w politycznych negocjacje zostały utrudnione a nawet przerwane w 1980 roku.
Dzięki istniejącym kontaktom młodzieży szkolnej przede wszystkim pomiędzy Stadtjugendring Stuttgart, a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzi. Negocjacje pomiędzy władzami miast Stuttgartu i Łodzi zostały ponownie nawiązane w 1984 roku. Umowę o współpracy partnerskiej podpisano 26 września 1988 roku w Ratuszu w Stuttgarcie. Ten krok położył kamień węgielny pod współpracę w zakresie wymiany kulturalnej i naukowej, w dziedzinie ochrony środowiska, opieki zdrowotnej, ochrony zabytków oraz gospodarki i handlu. Współpraca pomiędzy Łodzią a Stuttgartem istnieje już 20 lat.

Inne Miasta partnerskie Stuttgartu to: Saint Helens z Anglii, Cardiff z Walii, Saint Louis z USA, Strasburg z Francji, Bombaj z Indii, Menzel-Bourguiba z Tunezji, Kair z Egiptu, Brno z Czech i Samara z Rosji.

Zakres współpracy z Łodzią

Młodzież - współpraca międzyszkolna i uniwersytecka (akademii muzycznych, uniwersytetów, akademii medycznej, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej), wymiana uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców. Poza tym istniała wzmożona współpraca pomiędzy chórami, grupami młodzieżowi i stypendystami. W projektach międzynarodowych młodzież z obu miast mogła się poznać osobiście.

Sport - wzajemne uczestnictwo w zawodach sportowych, spotkaniach turniejowych, wyścigach kolarskich, biegach miejskich itp. organizowanych w Łodzi i w Stuttgarcie.

Obywatele - wspólne seminaria, konferencje, warsztaty, prelekcje, targi jak i święta miast. Realizacja Dni Łodzi w Stuttgarcie i Dni Stuttgartu w Łodzi, w obchodach Roku Krajów Niemieckojęzycznych 2005/2006 w Łodzi zacieśniły współpracę.

Kultura i sztuka - zorganizowano wspólne wystawy, wymianę artystów i pisarzy jak i współpracę warsztatową oraz teatralną. Zaaranżowano wspólne pokazy filmowe, występy baletu, jak i koncerty w filharmonii. Oprócz tego, Gmina Wyznaniowa ze Stuttgartu nawiązała kontakty z kościołem ewangelickim w Łodzi.

Polityka i ekonomia - ożywiona wymiana doświadczeń miała miejsce dzięki współpracy Urzędów Miast, które wpłynęło na tworzenie nowej polskiej ustawy o finansowaniu gmin. Poza tym, współpraca miała miejsce w Wydziale Edukacji, Promocji Miast jak i w dziedzinach Kultury, Sportu, Ochrony Środowiska oraz pracowni urbanistycznej.

Współpraca spółek miejskich doprowadziła do wymiany doświadczeń i do pomocy Stuttgartu w postaci m. in. przekazania czterech autobusów przegubowych MPK w Łodzi, dofinansowaniem Rady Gminy Stuttgartu w celu pozyskania i instalacji urządzeń specjalistycznych i oprogramowania dla potrzeb MPK i UMŁ. Podobnie został przekazany przez Zakłady Techniczne Miasta Stuttgartu system izolacyjny na potrzeby Gazowni Łódzkiej.

Cenne kontakty istnieją poza tym w dziedzinie ośrodków pomocy społecznej. Dzięki nim w 2004 roku miało miejsce uroczyste otwarcie "Domu Wielopokoleniowego - Bednarska" (przez Panią Burmistrz Müller-Trimbusch i Prezydenta Kropiwnickiego w Łodzi), w którym przebywają podopieczni domu dziecka jak również osoby starsze i samotne.

Poza tym zostały nawiązane kontakty pomiędzy Izbami Przemysłowo-Handlowymi Łodzi i Stuttgartu oraz bankami obu miast.


31 stycznia 2017 r. Wizyta Burmistrz Stuttgartu w Łodzi

Z okazji VII Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu i zaangażowania w wykonanie oratorium „I believe" chóru Solitude ze Stuttgartu (w ramach projektu realizowanego przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów Polskich) w Teatrze Wielkim w Łodzi gościła Pani Isabel Fezer - Burmistrz Stuttgartu, odpowiedzialna m.in.za szkolnictwo i kwestie edukacji młodzieży.

W programie wizyty Pani Burmistrz znalazły się spotkania z kierownictwem i młodzieżą łódzkich szkół współpracujących z placówkami ze Stuttgartu - Gimnazjum i Liceum im. J. Bosko prowadzonym przez ojców Salezjanów, Zespołem Szkół Ogólnokształcących Nr 3 realizującym program wymiany i nauki zawodu logistyka wraz z Kaufmaennische Schule ze Stuttgartu, jak i ZPO Nr 1 prowadzącym od lat szeroką współpracę z partnerami zagranicznymi, w tym ze Stuttgartem.

Pani Burmistrz odwiedziła także Centrum Dialogu im. M. Edelmanna i Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie omawiała możliwości współpracy tych instytucji z partnerami ze Stuttgartu.

Zwieńczeniem wizyty był udział w koncercie - oratorium „I Believe" skomponowanym na orkiestrę symfoniczną przez Zane Zalisa, duży chór mieszany, chór dziecięcy, zespoły wokalne, solistów i narratora. W 12 rozdziałach dzieła, przy pomocy muzyki i śpiewu, wykonawcy przybliżyli nastroje i emocje, towarzyszące zarówno sprawcom, jak i ofiarom Holocaustu. W poruszający sposób opowiedzili o żydowskiej zagładzie dokonanej przez zbrodniczą ideologię nazistowskich Niemiec w Europie podczas II wojny światowej.

W koncercie wystąpili: Kelsey Cowie (sopran), Jean-Pierre Ouellet (tenor), Marko Zeiler (tenor), Andrzej Ferenc (narrator), Chór Solitude ze Stuttgartu, Chór Dziecięcy Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Klausa Breuningera.

Chór Solitude swoją działalność rozpoczął w latach 80. w Stuttgarcie,pod kierownictwem Klausa Breuningera. Jego członkowie pochodzą głównie z regionu Badenii-Wirtembergii i samego Stuttgartu. To tam najczęściej posłuchać można występów chóru Solitude, którego repertuar obejmuje utwory wykonywane a cappella, wielkie oratoria oraz kompozycje sakralne i współczesne stylem nawiązujące do jazzu, popu, swingu i gospel. Od 1995 roku chór współpracuje również z innymi zespołami i muzykami: Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Hohenheim, Stuttgarckim Chórem Chłopięcym i wieloma muzykami jazzowymi, m.in. Susanne Schempp i Ralph et al Abelein.

(źródło: Biuro Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą)19-22 czerwca 2016 r.  XII Forum Miast Partnerskich i VIII Kongresie „Cities for Mobility" w Stuttgarcie.

Przedstawiciele Biura Architekta Miasta, Biura Strategii Miasta oraz Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą zapoznali się z tematem usprawniania mobilności w miastach oraz nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. W trakcie trwania konferencji, 300 przedsiębiorców, planistów, ekspertów ds. transportu z 35 krajów, miało swój udział w kreowaniu przyjaznych miast o wysoko standardowej przestrzeni, z jak najlepszymi możliwościami komunikacyjnymi.


Wydarzenie obejmowało prezentacje, warsztaty interaktywne, zajęcia praktyczne, które dotyczyły m.in. planowania oraz projektowania przestrzeni miejskiej, tworzenia nowej jakości w przestrzeni publicznej, a także rowerów cargo, które coraz częściej pojawiają się na ulicach (jednym z wydarzeń „Cities for Mobility" Congress 2016 był przejazd rowerami cargo.)


Łódź pochwaliła się działaniami inwestycyjnymi na polu urbanistyki i transportu. Przedstawiono dwie prezentacje: jedna obrazowała proces powstawania oraz ostateczny rezultat inwestycji nowego Dworca Łódź Fabryczna, zaprezentowano również koncepcję przystanku przesiadkowego Łódź Centrum Piotrkowska. Druga prezentacja dotyczyła urbanistyki i przestrzeni publicznej oraz poprawienia jakości życia w mieście.

zdjęcia: Kamil Kowalski / tekst: Katarzyna Wilk

 

 

Stuttagrt