Szeged

szeged (orginal)

SZEGED - W SKRÓCIE

S Z E G E D (Segedyn) zamieszkuje ok 200 tys. mieszkańców, co stanowi czwarte pod względem liczby ludności miasto na Węgrzech. Położone jest nad Cisą na południu kraju, na wschód od Dunaju i jest stolicą komitatu (jednostka administracyjna odpowiadająca naszemu województwu) Csongrád.

Szeged słynie z najlepszej węgierskiej kiełbasy salami i zupy Gulaszowej. Okolice miasta Szeged są głównymi rejonami uprawy papryki, która jest narodową przyprawą Węgrów. W Polsce cenione i ostatnio bardzo popularne są węgierskie wina takie jak Egri Bikavér (bycza krew z Egeru) i Tokaj. Narodowym napojem Węgrów jest jednak pálinka czyli wódka podwójnie pędzona z zacieru owocowego. Najpopularniejsza jest körte pálinka - gruszkówka, a rzekomo najlepsza barack pálinka (morelowa) pochodząca z okolic Kecskemét. Dużą popularnością cieszy się również likier ziołowy "Unicum".

Miasto partnerskie Łodzi od maja 2008 r. (umowa partnerska >>>)

Burmistrzem jest Dr Laszlo Botka

Oficjalna strona miasta: http://www.szegedvaros.hu/

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Segedynie pochodzą z czasów starożytnych, a Ptolemeusz wymienia najstarszą nazwę miasta - Partiscum. Możliwe, że w tych okolicach mieściła się także siedziba władcy Hunów Attyli. Obecna nazwa miasta - SZEGED - pojawiła się dopiero w dokumentach króla Béli III w 1183 roku. W czasie najazdu mongolskiego miasto zostało zniszczone, a dużą część ludności najeźdźcy wymordowali. Po wycofaniu się tatarów miasto udało się jednak odbudować, a za panowania Ludwika Węgierskiego miasto stało się najważniejszym ośrodkiem w południowych Węgrzech. Z kolei Zygmunt Luksemburski otoczył je murami obronnymi. Szeged otrzymał status wolnego miasta królewskiego dopiero w roku 1498. Trzydzieści lat później podczas najazdu tureckiego miasto zostało splądrowane, a potem okupowane przez wojska Tureckie, stało się jednak wówczas centrum administracyjnym państwa Ottomańskiego na tym obszarze. 23 października 1686 roku Szeged został wyzwolony, ale status wolnego miasta królewskiego przywrócono mu dopiero w 1715 roku. W 1879 miasto poważnie ucierpiało na skutek powodzi.

KULTURA

Szeged znany jest jako miasto wydarzeń kulturalnych i sportowych. Muzeum historii Szegedu - Ferenc Mora Museum, odwiedza rocznie ok. 350 tys. turystów. Ponadto Szeged może pochwalić się licznymi galeriami, klubami, teatrem oraz ogromna biblioteką, która posiada bogate zbiory (ok. 1 mln) woluminów, w tym cześć w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Latem miłośników relaksu i wszelkich sztuk artystycznych przyciągają liczne wydarzenia i imprezy odbywające się w różnych miejacach np. Jarmark Mostowy, Festiwal Wina, koncerty przed kościołem Votive Chuch, które zazwyczaj przyciągają ok. 4 tys. artystów z różnych stron świata.

EDUKACJA

Szeged jest miastem uniwersyteckim. W 1921 został tu przeniesiony Uniwersytet Kolozsvár z dzisiejszego rumuńskiego miasta Kluż-Napoka, który został założony w 1872. Obecnie jednym z najważniejszych uniwersytetów Węgier jest Uniwersytet w Szegedzie. Posiada bogatą, wyspecjalizowaną bibliotekę, w której znajduje się ok. 138 tys. pozycji książek i periodyków. Co warte podkreślenia, biblioteka uniwersytecka ma bezpośrednie połączenie z europejską medyczną bazą danych.

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

Szeged posiada szerokie kontakty międzynarodowe. Współpracuje z 10 miastami w Europie oraz jednym ze Stanów Zjednoczonych. Z Łodzią Szeged oprócz współpracy w różnych dziedzinach łączy również wspaniała eklektyczna architektura. Od 2006 Łódź uczestniczy w organizowanym raz do roku Jarmarku Mostowym, gdzie ma okazję promować swoje walory turystyczne.

W maju 2008 roku delegacja z Szegedu, na czele z vice burmistrzem Laszlo Solymosem uczestniczyła w obchodach Dni Łodzi.

W czasie wizyty, 19 maja 2008 r., podpisano umowę partnerską.


Święto Szegedu

W dniach 21 - 24 maja br. odbyły się coroczne święta naszego miasta partnerskiego - Szegedu. W programie znalazły się między innymi ceremonia uroczystego otwarcia Miasta dla mieszkańców i turystów, uroczysta sesja Rady Miejskiej, na której odznaczeni zostali zasłużeni w krzewieniu kultury szegedyńskiej.

Ponadto odbyły się targi turystyczne, na których zaprezentowana została oferta turystycznai kulturalna Łodzi mieszkańcom Szegedu oraz przedstawicielom miast partnerskich Szegedu (m.in. Darmstadt, Cambridge, Shanghai, Odessa, Nicea). Łódzkie stoisko wyróżniało się na tle innych, dzięki bogatej ofercie turystycznej, potwierdzały to także opinie odwiedzających oraz przedstawiciele miast partnerskich Szegedu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się oferta Łódź na Weekend czy Turystyka Biznesowa, ponadto ulica Piotrkowska, jako najdłuższy deptak w Polsce oraz Manufaktura, która jest nieodzownym przykładem zrewitalizowanego centrum kulturalno - handlowego.

 


III Forum Miast Partnerskich
2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

 

Szeged