Tampere

tampere1 (orginal)

TAMPERE - W SKRÓCIE

TAMPERE zamieszkuje ok. 210 tys. mieszkańców dzięki czemu jest ono trzecim co do wielkości miastem Finlandii. Usytuowane jest w regionie Pirkanmaa - jednym z trzech najszybciej rozwijających się w kraju. W 2004 r. Tampere zostało wybrane przez Finów najatrakcyjniejszym miastem.

Współpraca Łodzi i Tampere sięga 1957r., oficjalnie jednak Tampere jest miastem partnerskim Łodzi od 1996 r. ( umowa partnerska >>> )

Burmistrzem miasta jest Anna-Kaisa Ikonen

Oficjalna strona miasta: http://www.tampere.fi/

HISTORIA

Pierwsze obszaru osiedla na obszarze Tampere datuje się około roku 600. W IX-X wieku osiedle stało się ważnym ośrodkiem handlowym, by później na okres średniowiecza znów stracić na znaczeniu. W XVIII wieku Tampere było wsią licząca 200 mieszkańców, która w 1779 roku otrzymała prawa miejskie. Od tego momentu datowany jest znaczny rozkwit miasta. Szybko pojawiły się tu pierwsze zakłady przemysłowe i parki. Na polecenie cara Aleksandra I, pod którego rządami znajdowała się wówczas Finlandia, Tampere zostało rozbudowane i już do połowy XIX wieku stało się najbardziej uprzemysłowionym miastem w Finlandii. Z tego powodu nazywane było często „północnym Manchesterem" (obecnie większość budynków fabryk pełni nowe funkcje: znajdują się w nich biura, firmy technologiczne i komputerowe, agencje reklamowe oraz kawiarnie i puby). W okresie międzywojennym Tampere było ważnym punktem oporu rewolucjonistów fińskich. Po II wojnie światowej w mieście rozwinął się przemysł nowoczesny i powstało wiele budynków, zrealizowanych według śmiałych współczesnych projektów architektonicznych. Warto zaznaczyć, że w dzielnicy Nokia powstała firma o tej samej nazwie - dziś jest ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych fińskich firm w Europie i na całym świecie. Aktualnie Tampere słynie na świecie przede wszystkim z festiwali filmowych i muzycznych.

KULTURA

Spuścizna kulturalna przemysłowego Tampere, zwłaszcza, jeśli chodzi o architekturę, jest bardzo bogata. Do dziś można zwiedzać luksusowe rezydencje jak Dom Sumeliusa (1901), Dom Palandera (1901), Dom Commerce (1899) i Dom Selina (1886). Najważniejsze zabytki w Tampere, takie jak Tampereen Teatteri (1913), Ratusz (1890), fontanna na rynku Keskustori (1882) pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, ael w mieście można zobaczyć też zachowany XVIII w rynek miejski - Keskustori. Tampere oferuje swoim gościom w każdym wieku liczne atrakcje kulturalne a także doskonałe możliwości wypoczynku. Odbywają się tutaj różne festiwale, m.in. MindTrek (Festiwal Mediów), Pispala Schottische (Festiwal Szkockiej Muzyki Tradycyjnej i Nowoczesnej), Tampere Biennale (Festiwal Muzyczny Biennale Tampere), Festiwal Filmów Krótkometrażowych, Festiwal Jazzowy, Festiwal Teatralny jak i Festiwal Muzyki Wokalnej. W Tampere znajduje się również orkiestra filharmoniczna, która prezentuje muzykę klasyczną oraz współczesną. Dla tych, którzy kochają sport Tampere oferuje zawody w różnych dyscyplinach, np. w siatkówce.

EDUKACJA

Tampere jest ważnym fińskim ośrodkiem uniwersyteckim. Znajdują się tu cztery wyższe uczelnie: Uniwersytet Tampere (UTA), Tampere Politechnika (TUT), Uniwersytet Nauk Stosowanych (TAMK) i Uniwersytet Nauk Stosowanych Pirkanmaa (PIRAMK). Wydział Uniwersytetu Tampere, International School of Social Science, cieszy się dobrą reputacją i niezwykłą popularnością dzięki kierunkom, prowadzącym badania, dotyczące międzynarodowej polityki i gospodarki światowej.

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Tampere współpracuje z miastami z całego świata m.in Syracuse z USA, z miastem León z Nikaragui czy Mwanza w Tanzanii. Nieoficjalne kontakty pomiędzy Tampere a Łodzią sięgają 1957r.


 

 


III Forum Miast Partnerskich
2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum:

 

Tampere