Tel Awiw - Jafa

 

tel-aviv1 (orginal)


TEL AWIW - JAFA - W SKRÓCIE


TEL AWIW, albo "Wzgórza Wiosny" - jak brzmi tłumaczenie hebrajskiej nazwy miasta - jest drugim największym pod względem ludności miastem w Izraelu (371.000 mieszkańców). Stanowi także największe zaplecze gospodarcze kraju. Swoje siedziby mają tu najpoważniejsze firmy, filie znanych koncernów zagranicznych, a także największe banki i ekskluzywne hotele o światowym standardzie. Większość z nich zlokalizowano w wieżowcach, wzdłuż morskiego wybrzeża. U podnóża miasta ciągnie się wspaniała piaszczysta plaża, czyniąc z Tel Awiwu ważny ośrodek wypoczynkowy Izraela.

Miasto partnerskie Łodzi od 1994 r. ( umowa partnerska >>> )

Burmistrzem miasta jest Ron Huldai

Oficjalna strona miasta: http://www.tel-aviv.gov.il/Hebrew/Index.asp

Film promujący Tel-Awiw Jaffę: http://www.youtube.com/watch?v=o2ucQTCy7Zc&feature=player_embedded#at=80

 

HISTORIA MIASTA 

Budowa Tel Awiwu rozpoczęła się w 1909 roku. Miasto rozwijało się w bardzo szybkim tempie, zajmując coraz rozleglejsze tereny rozciągające się wzdłuż wybrzeża morskiego. W połowie lat 30-tych XX wieku Tel Awiw był już największym miastem Palestyny. Od początku starano się nadać mu regularny układ urbanistyczny, charakteryzujący miasto-ogród, w którym funkcje mieszkalne nie kolidowałyby z przemysłowymi. W 1949 roku do Tel Awiwu przyłączono stare miasto portowe Jaffa, tworząc w ten sposób jednolity organizm miejski.

 

KULTURA  

Tel Awiw ma bardzo wiele do zaoferowania miłośnikom sztuki. Takie instytucje kulturalne jak: Izraelska Orkiestra Symfoniczna - jedna z najznamienitszych w świecie, Muzeum Sztuki - posiadające w swoich zbiorach dzieła Renoira, Moneta, czy Picassa, Izraelska Opera - ciesząca się światowym uznaniem oraz muzea, w tym Muzeum Diaspory - gdzie szczególne miejsce zajmuje wystawa poświęcona Łodzi żydowskiej - a także liczne galerie i okresowe ekspozycje artystyczne, zadowalają nawet najbardziej wymagające gusta. Obok cech nowoczesnego miasta, w Tel Awiwie odnaleźć można miejsca o typowo orientalnym klimacie. Należy do nich m. in. egzotyczny bazar Carmel z dużą różnorodnością oferowanych towarów. Jednakże najbardziej orientalny charakter ma portowe miasto Jaffa, jedno z najstarszych w Palestynie. Labirynt wąskich, krętych, spokojnych uliczek z licznymi restauracjami i uroczymi kafejkami, z galeriami sztuki, których ekspozycje prezentowane są na zewnątrz, stwarza niepowtarzalny klimat, czyniący z Jaffy dzielnicę artystów i koneserów sztuki, a zlokalizowany nieopodal "pchli targ", dodaje starej Jaffie specyficznego uroku.

EDUKACJA 

Uniwersytet w Tel Awiwie, zyskujący coraz większą renomę, jest największą uczelnią wyższą w Izraelu. Posiada on 9 wydziałów: sztuki (w jego skład wchodzi szkoła architektury), inżynierii, nauk ścisłych (w jego skład wchodzi Obserwatorium astronomiczne w Mitzpe Ramon), nauk humanistycznych, prawa, przyrody, zarządzania, medycyny i nauk społecznych. Uniwersytet powstał w 1956, kiedy to połączyły się ze sobą Szkoła Prawa i Ekonomii Tel Awiwu, Instytut Nauk Przyrodniczych i Instytut Studiów Żydowskich. W 1963 wybudowano nowy kampus uniwersytecki w dzielnicy Ramat Awiw, w północnej części Tel Awiwu. 

WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Wśród miast partnerskich Łodzi, Tel Awiw zajmuje miejsce szczególne. Mieszka tam kilkutysięczna grupa byłych łodzian, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Byłych Łodzian w Izraelu, którego siedziba mieści się w Tel Awiwie.

Oficjalne kontakty pomiędzy Łodzią a Tel Awiwem datują się od 1994 r. Przełomowym wydarzeniem dla nawiązania partnerskich stosunków były obchody 50-tej rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Wyrażone wówczas intencje oraz wstępne rozmowy zaowocowały podpisaniem, podczas Światowego Zjazdu Łodzian w Tel Awiwie we wrześniu 1994 r., umowy o miastach partnerskich. Rezultatem pierwszych kontaktów pomiędzy władzami miast było zorganizowanie jesienią 1995 r. Dni Izraela w Łodzi. Trwające przez ponad dwa miesiące okolicznościowe uroczystości miały na celu przybliżenie mieszkańcom Łodzi kultury i historii Izraela.

Powołanie do życia we wrześniu 1995 r. Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense, było przedsięwzięciem potwierdzającym rozwój współpracy pomiędzy Łodzią a Tel Awiwem. Głównym celem Fundacji jest renowacja cmentarza żydowskiego w Łodzi (największego tego typu w Europie), a także ochrona pozostałych zabytków
i miejsc związanych z kulturą żydowską. Kontakty pomiędzy Łodzią a Tel Awiwem opierają się przede wszystkim na działaniach zmierzających do zbliżenia mieszkańców obu miast. Zapoczątkowano je w czerwcu 1996 r. przyjazdem grupy byłych Łodzian z Izraela.


Współpraca Łodzi z Tel Awiwem od lat nabiera coraz intensywniejszych wymiarów. Początkowo koncentrowała się na tzw. "turystyce sentymentalnej" poprzez nawiązywanie do korzeni Łodzi jako miasta wielonarodowościowego i zachęcaniu byłych łodzian do powrotu do miasta ich młodości, jednakże kontakty na płaszczyźnie gospodarczej i kulturalnej są równie istotne.

W lutym 2005 roku odbyła się pierwsza misja kulturalno- gospodarcza do Izraela, która od tego czasu organizowana jest co roku. Łódź cyklicznie bierze udział w International Mediterranean Tourism Market (Tel Awiw), największych targach turystycznych w basenie Morza Śródziemnego.

Działania związane z upamiętnieniem łódzkich Żydów spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców obu miast. W 2005 roku Tel Awiw wsparł budowę Pomnika Zagłady - Stacji Radegast Oba Miasta zaangażowane są również w działania na płaszczyźnie edukacyjnej. Uczniowie i studenci biorą udział w różnych programach i akcjach, począwszy od sprzątania kwater na cmentarzu żydowskim, poprzez pomoc w organizacji obchodów rocznicowych po przeprowadzanie wywiadów z ocalonymi. W te działania zaangażowane są organizacje harcerskie, religijne, studenci oraz poszczególne szkoły. 

 

 

 

Tel Awiw