Tianjin

 

tjanjin (orginal)

TIANJIN - W SKRÓCIE

TIANJIN - to jedno z największych miast w Chińskiej Republice Ludowej, położone w północno-wschodniej części kraju. Jest szóstym największym miastem Chin i liczy sobie około 11 mln mieszkańców.

Jest wielkim ośrodkiem handlu i przemysłu (elektroniczny, informatyczny, metalurgiczny, samochodowy, maszynowy, stoczniowy, chemiczny, petrochemiczny, włókienniczy i spożywczy), a także ważnym portem w pobliżu ujścia rzeki Hai He do Morza Żółtego.

Tianjin to miejsce przede wszystkim rozwoju innowacyjnych technologii i nowoczesnych projektów, jest również bardzo ważnym ośrodkiem akademickim, z ponad 20 uczelniami wyższymi, spośród których do najważniejszych zaliczane są: Uniwersytet Tienciński, Uniwersytet Nankai, Politechnika Tiencińska, czy Uniwersytet Nauki i Technologii.

Miasto partnerskie Łodzi od 1994 r. ( umowa partnerska >>> )

Burmistrzem miasta jest Huang Xingguo

Oficjalna strona miasta: http://www.tj.gov.cn/english/

HISTORIA

Tianjin stał się ważnym ośrodkiem handlowym na przełomie VI i VII w n.e., za panowania dynastii Sui. Do 1404 roku Tianjin nosił nazwę Zhigu czyli „Otwarty Port". W XVw. miasto otrzymało swoją dzisiejszą nazwę i zostało ufortyfikowane fortem Tianjin Wei. W 1725 r. miasto stało się osobną prefekturą i od tego momentu jego prawa miejskie były sukcesywnie rozszerzane. W 1858 po incydencie ze statkiem z Hongkongu w tzw. wojnie opiumowej z Wielką Brytanią i Francją, w Tianjin został podpisany traktat pokojowy, który miał stanowić gwarancję otwarcia portu na handel zagraniczny.

W czerwcu 1900 władzę w Tianjin przejęli tzw. Bokserzy, walczący o wyzwolenie Chin spod wpływu kolonizatorów. Jednak siły zbrojne państw europejskich zmusiły Bokserów do ustąpienia. Ciekawostką jest fakt,
iż w tym czasie w Tianjin pracował przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, Herbert Hoover.

Nastepnie w roku 1924 miasto zostało wydzielone, podczas gdy w latach 1937-45 Tianjin, w wyniku drugiej wojny chińsko-japońskiej, był okupowany przez Japonię, a później, po zakończeniu II wojny światowej, aż do 1947 roku, przez Stany Zjednoczone. 15 stycznia 1949 roku miasto opanowały siły zbrojne komunistów, po tym jak
1 października 1949 r. Komunistyczna Partia Chin na czele z Mao Zedong ogłosiła powstanie Chińskiej Republiki Ludowej.

Bardzo dynamiczny rozwój gospodarczy rozpoczął się dla Tianjinu w latach 70., wraz z reformami wprowadzonymi przez Denga Xiaopinga. Procesy zmian doprowadziły w dziedzinie polityki do potępienia „rewolucji kulturalnej”, proklamowano otwarcie się na świat oraz zapoczątkowano „socjalistyczną gospodarkę rynkową”.

Doprowadziło to m.in. do przywrócenia gospodarki rodzinnej w rolnictwie, odrodzenia sektora prywatnego, utworzenia pierwszych specjalnych stref ekonomicznych. Reformom wewnętrznym towarzyszyły także zmiany
w polityce zagranicznej, gdzie ChRL zaczęła stopniowo wychodzić z izolacji.

Od tego czasu miasto rozwija się bardzo dynamicznie nie tylko we wszystkich aspektach gospodarczych,
ale i kulturalnych, akademickich, czy sportowych. Specjalna strefa Tianjin– New Binhai Area skupia coraz więcej inwestorów, a jej wyniki wzrostu przewyższają PKB Szanghaju.

KULTURA

Kultura Tianjin jest bardzo zróżnicowana. Mieszkańcy miasta używają wielu różnych dialektów m. in. mandaryńskiego, putonghua czy tieńcińskiego. Co ciekawe, w Tianjin używa się całkowicie innego języka niż w stolicy kraju, Pekinie, chociaż Miasta nie są od siebie bardzo oddalone.

Tianjin jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, w którym rozwijają się takie dziedziny jak opera, film, teatr. Jest miastem festiwali, centrum wydarzeń kulturalnych w Chinach.

Ze względu na położenie miasta kuchnia Tianjin koncentruje się na żywności pochodzącej głównie z morza.

Tianjin słynie również z latawców Wei i glinianych figurek Zhang. Z miasta pochodził również słynny komik i aktor chiński Ma Sanli, który znany jest ze swojego zamiłowania do chińskiego stylu stand-upu - xiangsheng. Jego przedstawienia, często oparte na dialekcie tieńcińskim były bardzo popularne w Chinach.

EDUKACJA

Tianjin jest miastem akademickim. Znajduje się tu wiele uczelni wyższych ok. 20 uniwersytetów, szkół technicznych, akademii wojskowych i akademii sztuk pięknych, konserwatorium muzycznego, wychowania fizycznego, czy też akademii wojskowych.

Uczelnie z Tianjin oraz z Łodzi realizują szereg projektów międzyuczelnianych, których celem jest rozwój kontaktów akademickich oraz Promocji polskiej edukacji wyższej w Chinach.

Uniwersytet Łódzki współpracuje z 4 uczelniami w Tianjin oraz Nankai:

Tianjin University of Science and Technology,

Tianjin University of Technology and Education,

Tianjin University of Technology,

Nankai University.


WSPÓŁPRACA ZAGRANICZNA

Tianjin wiele utrzymuje stałe kontakty z partnerami na całym świecie, m.in. z Japonią, Ukrainą, Brazylią, Stanami Zjednoczonymi. Posiada 42 miasta partnerskie, z którymi współpraca opiera się przede wszystkim na Promocji
i wymianie kulturalnej, akademickiej i handlowej.

Początek współpracy z Łodzią datuje się na 1994 rok.

Współpraca pomiędzy miastami odbywa się na wielu płaszczyznach, począwszy od dziedzin gospodarki, handlu, wymian kulturalnych, edukacyjnych, czy sportowych. Władze obu miast utrzymują przyjazne stosunki, inicjują wzajemne spotkania oraz misje gospodarcze w celu pogłębienia wzajemnej współpracy w wyżej wymienionych dziedzinach. Współpraca z partnerami chińskimi jest jednym z najważniejszych priorytetów Miasta Łodzi.2016

W dniach 26 – 27 czerwca 2016 r. odbyło się spotkanie miast partnerskich miasta Tianjin.

 

 

Podczas konferencji zaprezentowana została polityka Tianjinu oraz ich stref handlowych – Binhai New Area i pilotażowa – Pilot Free Trade Zone. Łódź miała okazję do zaprezentowania swojego potencjału gospodarczego i akademickiego wraz z prezentacją działań Łodzi pod kątem EXPO 2022.

Ponadto odbyły się spotkania z Wiceprzewodniczącym Miejskiej Komisji Tianjin, Panem Changxi Liu, który zaprezentował Tianjin pod względem ekonomicznym i akademickim. Przedstawiono 8 filarów przemysłowych Tianjinu, m.in.:

  • przemysł kosmiczny,
  • przemysł samochodowy,
  • przemysł petrochemiczny,
  • przemysł elektroniczny,
  • alternatywne źródła energii,
  • przemysł chemiczny,
  • przemysł medyczny,
  • Nauka i Technologie.

 

Na spotkaniu z Dyrektorem Komisji Handlowej Tianjinu, Panem Wang Xing Chun omówione zostały możliwości dot. współpracy gospodarczej z uwzględnieniem wymiany akademickiej.

 


 

Voice of Yunnan

21 września 2014 r.

21 września w pasażu Schillera odbył się koncert zespołu the Voice of Yunnan, który w swoim 80 - minutowym programie zaprezentował tradycyjną muzykę chińską z elementami teatralnymi w różnych aranżacjach.
W koncercie znalazły się takie tytuły jak;

• Liście gruszy (piosenka ludowa mniejszości Wa),
• Wiązanka melodii ludowych,
• Wiązanka melodii miłosnych,
• Piosenki o łuskaniu ryżu,
• Kanaibeinaige Weiweige (piosenka ludowa mniejszości Achang i Nu).

Udział w koncercie wzięli przedstawiciele Ambasady ChRL w Polsce, m.in.
I Sekretarz Ambasady.

Nie lada niespodziankę przygotowała również restauracja chińska w Łodzi - Mei Mei, która na tę okazję wykonała kilkadziesiąt pudełeczek tradycyjnych chińskich potraw.

Wspólne świętowanie odbyło się w Roku Konia, który jest pełen optymizmu, zapowiada spełnienie długookresowych planów oraz nowe okazje finansowe i biznesowe!

2 (szerokość: 431px)1 (szerokość: 431px)

3 (szerokość: 431px)


 

28-29.06.2015 r.
III Regionalne Forum Polska - Chiny

chiny (orginal)

Na III Regionalne Forum Polska-Chiny przyjechało do Łodzi ponad pół tysiąca przedsiębiorców i przedstawicieli władz samorządowych. Przy okazji dyskusji i paneli toczą się rozmowy na temat wymiany gospodarczej, naukowej i kulturalnej oraz podpisywane są porozumienia o współpracy. Na forum przyjechał minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, a władze Łodzi i województwa reprezentowali: prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Daria Lipińska-Nałęcz podpisała dokumenty ułatwiające wymianę studentów między polskim uniwersytetami a uczelniami w prowincji Henan, co ma również znaczenie dla Uniwersytetu Łódzkiego i naszego miasta, które bardzo blisko współpracuje już z miastem Chengdu. Oba ośrodki łączy kolej cargo, a wczoraj Chińczycy otworzyli w Łodzi swoje biuro i oficjalne przedstawicielstwo.

 


24-26 czerwca 2015
wizyta delegacji w Łodzi w celu wymiany dobrych praktyk z zakresu urbanizacji i rewitalizacjiW magistracie gościła delegacja z miasta partnerskiego Łodzi - Tianjin w Chinach.

Wizytę zorganizowano dla uczczenia 20-lecia współpracy Łodzi i Tianjin. Łódź uzyskała zapewnienie poparcia Tianjin dla naszych starań o EXPO 2022.

Głównym tematem wizyty była rewitalizacja i planowanie przestrzenne. Dlatego przedstawiciele Tianjin, z wiceburmistrzem miasta z Yin Hailin na czele, mieli okazję poznać założenia łódzkiego programu „Miasto kamienic" oraz naszego programu rewitalizacji i organizacji przestrzeni.

- Tianjin bardzo dba o swoją przestrzeń urbanistyczną. Mam nadzieję, że wymiana doświadczeń i spotkania, podczas których prezentujemy m.in. Art_Inkubator i EC1, doskonale pokażą, jakie funkcje może pełnić zrewitalizowana przestrzeń pofabryczna, a to obecnych tutaj państwa szczególnie interesuje - podkreślał wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak.

- Dużo słyszeliśmy o łódzkich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji. Interesuje nas sposób odnawiania strych budynków, ale też to, w jaki sposób rozwiązuje się problemy społeczne z tym związane. W Tianjin mamy 14 historycznych obszarów, na których są realizowane różnego typu prace konserwacyjne. Bardzo interesujący jest dla nas projekt Nowego Centrum Łodzi. W szczególności doceniamy program połączenia funkcji transportowej z kulturalną i naukowo-techniczną w jednym miejscu - poinformował wiceburmistrz Yin Hailin.

TIANJIN - to jedno z największych miast w Chińskiej Republice Ludowej, położone w północno-wschodniej części kraju. Jest szóstym największym miastem Chin i liczy sobie około 11 mln mieszkańców.
Jest wielkim ośrodkiem handlu i przemysłu (elektroniczny, informatyczny, metalurgiczny, samochodowy, maszynowy, stoczniowy, chemiczny, petrochemiczny, włókienniczy i spożywczy), a także ważnym portem w pobliżu ujścia rzeki Hai He do Morza Żółtego.
Tianjin to miejsce przede wszystkim rozwoju innowacyjnych technologii i nowoczesnych projektów, jest również bardzo ważnym ośrodkiem akademickim, z ponad 20 uczelniami wyższymi, spośród których do najważniejszych zaliczane są: Uniwersytet Tienciński, Uniwersytet Nankai, Politechnika Tiencińska, czy Uniwersytet Nauki i Technologii.
(M.Ka.)


List Pani Prezydent w związku z tragicznymi wydarzeniami w dn. 12 sierpnia 2015 r.

W związku z tragicznym pożarem w Tianjin, mięście partnerskim Łodzi, prezydent Hanna Zdanowska przesłała list na ręce Huang Xiangguo - burmistrza Tianjin.

Czytamy w nim:

Z wielkim niepokojem i smutkiem przyjąłam wiadomość o tragicznych wydarzeniach w Tianjin, gdzie na skutek potężnych eksplozji na terenie magazynów portowych zginęło kilkadziesiąt osób a kilkaset zostało rannych. Każda katastrofa wywołuje szok, ale mam nadzieję, że sytuację uda się szybko opanować i miasto powróci do normalnego życia.

Łączę się w żalu z rodzinami ofiar wybuchu i w tych trudnych chwilach przesyłam braterskie słowa wsparcia dla mieszkańców Tianjin z partnerskiego miasta Łodzi.


 

Tianjin