Kultura

Łódź miała zawsze renomę ważnego ośrodka kulturalnego. Przez lata kojarzona była głównie jako miasto filmu, siedziba słynnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. To właśnie w murach tej szkoły kształcili się mistrzowie polskiego i światowego kina: Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski i Jerzy Skolimowski. Szkoła Filmowa jest dziś jedną najbardziej prestiżowych państwowych uczelni artystycznych w Polsce - kształci aktorów, reżyserów, scenarzystów, operatorów i fotografów.

Wizerunek filmowej Łodzi budowały sukcesy Wytwórni Filmów Fabularnych, największej po II wojnie światowej wytwórni filmowej w Polsce oraz studia Se-Ma-For - jednego z najważniejszych na świecie producentów animacji. Twórca nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i Wilka" wciąż produkuje bajkowe seriale dla dzieci oraz kino artystyczne. Łódź, miasto przemysłu i nowoczesnych technologii szczyci się także bogatą tradycją sztuki modernistycznej. - łódzką awangardę rozsławia Muzeum Sztuki, z jego unikatowym zbiorem malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, fotografii i fotomontażu. W kolekcji znajdują się unikatowe dzieła przedstawicieli sztuki współczesnej - od kubizmu po surrealizm.


W ostatnich latach coraz częściej mówi się o Łodzi jako mieście festiwali, których w kalendarzu kulturalnym jest kilkadziesiąt w roku. To właśnie w Łodzi odbywa się słynny Fotofestiwal, przegląd sztuki designerskiej Łódź Design, spotkania z rysownikami komiksu - Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Co dwa lata, na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego, zespoły baletowe z całego świata prezentują podczas Łódzkich Spotkań Baletowych, a dyplomanci szkół aktorskich podczas Festiwalu Szkół Teatralnych, organizowanego przez Filmówkę. Na zaproszenie Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi każdego roku przyjeżdżają najwybitniejsi polscy i światowi artyści-lalkarze, uczestniczący w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Animacji AnimArt (http://teatrarlekin.pl/festiwal). Co trzy lata Centralne Muzeum Włókiennictwa gości międzynarodowych twórców tkaniny artystycznej. Indywidualności muzyczne biorą udział w prestiżowym konkursie kompozytorskim im. Aleksandra Tansmana. W Łodzi co roku spotykają się też twórcy ambitnego współczesnego teatru podczas Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz odkrywcy geograficznych tajemnic świata na Explorers Festival.

W wyjątkowej, twórczej atmosferze miasta rozwijają się nowe talenty. Akademia Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi uczy grafiki i malarstwa, przybliża tajniki wzornictwa przemysłowego i edukacji wizualnej, oferuje wyjtkkowe studia z zakresu tkaniny i ubioru. Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów odgrywa wyjątkową rolę w kształtowaniu życia muzycznego Łodzi i regionu oferując wysoki poziom kształcenia na wydziałach wokalno-aktorskim, instrumentalnym, kompozycji, dyrygentury, rytmiki i edukacji muzycznej oraz fortepianu i instrumentow dawnych.